„Copa del Rey“ finalas: arbitrų drama, Flicko dominavimas „El Clasico“, rungtynių eigą nuo suolo keitęs Mbappe, „Barcelona“ jaunųjų žvaigždžių drąsa ir „Real“ ateitis

„Barcelona“ | Organizatorių nuotr.
Julesas Kounde tapo netikėtu „Barcelonos“ herojumi, kai jo komanda po pratęsimo 3:2 įveikė Madrido „Real“ ir triumfavo „Copa del Rey“ finale.
Kai jau artėjo baudinių serija, J. Kounde 116-ąją minutę perėmė prastą „Real“ žaidėjų perdavimą ir pasiuntė kamuolį į apatinį vartų kampą, taip užtikrindamas trofėjų, kurį „Barcelona“ tikisi šį sezoną paversti pirmuoju iš galimo trejeto.
Anksčiau rungtynėse „Real“ patys buvo atsitiesę, kai po keitimo pasirodęs Kylianas Mbappe ir Aurelienas Tchouameni per septynias antrojo kėlinio minutes panaikino Pedri sukurtą „Barcelonos“ minimalų pranašumą.
Tačiau Ferranas Torresas 84-ąją minutę aplenkė Thibautą Courtois ir išlygino rezultatą, pasiųsdamas rungtynes į pratęsimą, nors prieš tai teisėjas Ricardas de Burgosas Bengoetxea buvo skyręs baudinį už Raulo Asencio pražangą prieš Raphinha, tačiau po VAR peržiūros šį sprendimą atšaukė.
„Barcelona“ viliasi, kad po „Copa del Rey“ triumfo seks ir „La Liga“ bei UEFA Čempionų lygos trofėjai, nors dėl Ispanijos čempionų titulo žodį dar gali tarti „Real“. Šios ekipos vėl susitiks gegužės 11-ą dieną ir tai gali būti lemiamas mūšis dėl „La Liga“ titulo.
Arbitrų drama: baudinio skyrimas 96-ąją minutę
Prieš finalą buvo aišku viena: teisėjas R. de Burgosas Bengoetxea ir VAR arbitras Pablo Gonzalezas Fuertesas sulauks precedento neturinčio dėmesio ir įtarimų iš „Real“ pusės. Visa tai užvirė dar penktadienį, kai R. de Burgoso spaudos konferencijos ašaros, o dar svarbiau – P. Gonzalezo įspėjimas apie būsimus veiksmus dėl „Real Madrid TV“ vaizdo įrašų, buvo palydėti Madrido klubo atsisakymu dalyvauti oficialiuose prieš rungtynes renginiuose bei gandais apie galimą finalo boikotą. Nors „Real“ šiuos gandus vėliau paneigė, jie pareiškė, kad patiria „priešiškumą ir priešišką atmosferą“ iš teisėjų pusės. Taigi natūralu, kad kiekvienas sprendimas aikštėje buvo vertinamas per šią prizmę.
‼️🇪🇸 Before the Copa del Rey final, the referee for the match spoke in a press conference..
— EuroFoot (@eurofootcom) April 25, 2025
De Burgos Bengoetxea: "When your son goes to school and there are children who tell him that his father is a thief and he comes home crying, that's really tough."😢pic.twitter.com/eHjfFz8atq
Pirmajame kėlinyje nebuvo jokių didelių teisėjavimo skandalų, tačiau sprendimų, sukėlusių abiejų komandų nepasitenkinimą, netrūko. 16-ąją minutę kamuolys baudos aikštelėje kliudė Federico Valverde ranką, bet R. de Burgosas Bengoetxea baudinį „Barcelonai“ neskyrė. „Barcelona“ taip pat pyko, kai Dani Ceballosas nebuvo nubaustas už pražangą prieš Lamine Yamalį, o A. Tchouameni už pražangą prieš Dani Olmo gavo tik geltoną kortelę, nors galėjo būti parodyta raudona. D. Ceballosas taip pat išvengė bausmės už susidūrimą su L. Yamaliu ir marškinėlių traukimą prieš Pau Cubarsi.
Tačiau visa tai buvo tik įžanga į tai, kas įvyko vėliau – pridėto laiko pabaigoje. 96-ąją minutę, kai iki švilpuko liko vos kelios sekundės, Raphinha buvo pargriautas Raulo Asencio. Skirtas baudinys. „Barcelonos“ žaidėjai ir sirgaliai džiūgavo. Tai buvo galimybė išplėšti pergalę, tačiau sekė ilga VAR patikra. P. Gonzalezas Fuertesas pakvietė R. de Burgosą Bengoetxea peržiūrėti epizodą prie aikštės krašto monitoriaus. Po ilgos ir įtemptos peržiūros teisėjas nusprendė, kad baudinio nebus. Nors realiu laiku atrodė, kad pažeidimas buvo, pakartojimai rodė, kad Raphinha nugriuvo pernelyg lengvai. Šis potencialiai rungtynes lėmęs sprendimas buvo priimtas „Real“ naudai.
Vis dėlto J. Kounde įvartis pratęsime reiškė, kad galutinis rezultatas nesikeitė, o „Real“ žaidėjai vis tiek liko nepatenkinti teisėju. Antonio Rudigeris, kuris buvo pakeistas prieš pat pabaigą, buvo pašalintas iš aikštės už tai, kad metė daiktą į aikštę. Lukas Vasquezas taip pat buvo pašalintas, o darbuotojai vos sulaikė Jude'ą Bellinghamą ir kitus žaidėjus nuo susidūrimo su teisėju. Vienas palankus sprendimas „Real“ nereiškė nieko – per daug jau buvo pasakyta ir padaryta, o Madrido reikalavimai reformuoti Ispanijos teisėjų sistemą neišnyks.
Real Madrid players lost control last night as Jude Bellingham, Antonio Rüdiger and Lucas Vázquez saw red.
— Carol Radull (@CarolRadull) April 27, 2025
Rudiger was sent off for throwing an object toward the referee 😳 pic.twitter.com/XiX7iETgLz
🚨 Bellingham received a red card. @Rodra10_97 pic.twitter.com/OsoLV3dMys
— JBZ fan (@JBellinghamZone) April 26, 2025
Hansi Flicko dominavimas „El Clasico“
Praėjusį sezoną „Barcelona“ pralaimėjo visus tris „El Clasico“ mačus. Šiemet, vadovaujama H. Flicko, ji laimėjo visus tris – ir dar vienas laukia po dviejų savaičių. Šis mačas galbūt nebuvo toks įspūdingas kaip 4:0 pergalė „Santiago Bernabeu“ spalį ar 5:2 triumfas Ispanijos Supertaurės finale šių metų sausį, tačiau dėl patirtų emocijų šis laimėjimas gali būti dar saldesnis.
Kaip jau ne kartą šį sezoną – prieš Lisabonos „Benfica“, Madrido „Atletico“, Vigo „Celta“ praėjusią savaitę – „Barcelona“ parodė stiprią valią ir sugebėjo laimėti, nors ir atsiliko. Faktas, kad „Real“ buvo taip arti pergalės ir viską prarado, 26 tūkst. į Seviliją keliavusiems „Barcelonos“ aistruoliams suteikė dar daugiau džiaugsmo.
„Barcelona“ dominavo rungtynių pradžioje ir pelnytai pirmavo po 28-ąją minutę Pedri nuostabaus smūgio nuo baudos aikštelės linijos. Antrojo kėlinio pradžioje jie sunkiai atlaikė stiprų „Real“ spaudimą, taip pat neišnaudojo progų padidinti pranašumą, tačiau gerai reagavo, kai atsidūrė besivejančiųjų vaidmenyje.
difference between Pedri and Bellingham in one framepic.twitter.com/7GfG85CXJz
— RJ32 (@ktp_fcb) April 26, 2025
H. Flickas įžvelgė silpnąsias vietas, pakeitė kairįjį gynėją Gerardą Martiną ir į aikštę įleido daugiau energijos per Gavi, o pratęsime „Barcelona“ buvo geresnė komanda. F. Torresas buvo arti antrojo įvarčio, Ferminas Lopezas taip pat turėjo šansą išplėšti pergalę, tačiau garbė atiteko dešiniojo krašto gynėjui J. Kounde, kuris įmušė istorinį įvartį ir padovanojo „Barcelonai“ jau 32-ąjį „Copa del Rey“ titulą.
Tai buvo neįtikėtinas H. Flicko komandos atgimimas, ypač prisiminus, kaip praėjusį sezoną „Real“ skaudžiai baudė „Barceloną“ vėlyvais įvarčiais. Dabar šiame „Barcelona“ kolektyve akivaizdžiai jaučiamas tikėjimas.
H. Flickas yra sakęs, kad „svajoti galima“, ir šiuo metu komanda tikrai svajoja apie trečiąją „Trigubą karūną“ nuo 2009 metų. Kitas jų iššūkis – pirmosios UEFA Čempionų lygos pusfinalio rungtynės prieš Milano „Inter“, o „La Liga“ pirmenybėse jie turi keturių taškų persvarą prieš „Real“.
Kylianas Mbappe nuo suolo keičia rungtynių eigą
Įžengdamas į „La Cartuja“ stadioną prieš rungtynes, tiesiai iš „Real“ autobuso, K. Mbappe atrodė visai ne laimingas. Jo judesiai buvo atsargūs, veido išraiška – niūri. Tai nebuvo futbolininko, besidžiaugiančio debiutu „Copa del Rey“ finale, kūno kalba. „Real“ startinė sudėtis jau buvo paskelbta, ir K. Mbappe joje nebuvo – jis dar nebuvo atsigavęs po prieš 10 dienų patirtos čiurnos traumos.
Be jo, treneris Carlo Ancelotti pasirinko Vinicių Juniorą kaip vienintelį puolėją, su J. Bellinghamu už jo nugaros ir Rodrygo krašte. Pirmajame kėlinyje „Real“ praktiškai nekėlė jokio pavojaus. Jie atliko tik vieną smūgį, kuris buvo užblokuotas, ir jų „xG“ (tikėtino įvarčio rodiklis) siekė vos 0,06. Tik kartą, šalia pertraukos, V. Junioras pabėgo į baudos aikštelę, tačiau jį sustabdė nuošalė. Tuo metu K. Mbappe jau šildėsi prie šoninės linijos.
Jis tęsė apšilimą per pertrauką, o komandai sugrįžus į aikštę antrajam kėliniui, K. Mbappe buvo tarp jų.
Vos jam pasirodžius, „Real“ žaidimas pagerėjo. Jie greitai sukūrė geriausią progą – Vinicių sustabdė Wojciechas Szczesny. Penkios minutės – ir K. Mbappe jau spaudė „Barcelona“ gynybą, suklaidinęs ją, tačiau W. Szczesny vėl išgelbėjo komandą, greitai sumažinęs smūgio kampus. Tačiau 70-ąją minutę K. Mbappe jau niekas nesulaikė. Po to, kai rungtynės tapo atviresnės, o C. Ancelotti į aikštę išleido Luką Modričių ir Ardą Gulerą, K. Mbappe sužibėjo.
Po išradingo perdavimo tarp kojų ir pražangos, kurią prieš jį atliko Frenkie de Jongas, K. Mbappe pirmą kartą karjeroje realizavo tiesioginį baudos smūgį.
Šį sezoną „Real“ sužaidė keturis finalus: UEFA Supertaurės, FIFA Tarpžemyninį taurės, Ispanijos Supertaurės ir dabar „Copa del Rey“. K. Mbappe įmušė visuose. Nors jis galbūt ir neatsiskleidė tada, kai reikėjo Čempionų lygoje, ir kai kuriais atvejais jo prisijungimas išbalansavo komandą, jis vis tiek išlieka elitiniu futbolininku su išskirtiniais gebėjimais. Tinkamoje sistemoje ir tinkamomis aplinkybėmis K. Mbappe gali būti sėkmingas Madrido klube, net jei šis sezonas baigtųsi nusivylimu.
„Barcelonos“ jaunųjų žvaigždžių drąsa
Prieš šias rungtynes „Barcelonos“ gynėjas Ronaldas Araujo sakė, kad jį nustebino jaunųjų žaidėjų drąsa, kurią jie demonstruoja patekę į pagrindinę komandą. Ši drąsa vėl buvo akivaizdi Sevilijoje. Jei kas nors manė, kad sezono pabaigoje per lemiamas rungtynes jie pasimes, vėl buvo įrodyta, jog tai netiesa.
Pirmąjį kėlinį kontroliavo 22-ejų Pedri. Jis atliko perdavimą 17-mečiui L. Yamaliui, kuris šiai progai buvo nusidažęs plaukus šviesiai, ir tada nuskubėjo į kitą aikštės galą, kad užbaigtų L. Yamalio perdavimą ir pelnytų pirmąjį rungtynių įvartį. Tai buvo šeštasis Pedri įvartis šiame sezone, bet pirmasis nuo pusfinalio pirmojo mačo su Madrido „Atletico“ vasarį. Po pertraukos Pedri šiek tiek sunkiai tvarkėsi su varžovų fiziniu žaidimu ir pratęsimo metu, išsekęs, buvo pakeistas, tačiau tai buvo dar vienas pasirodymas, sustiprinantis vis garsesnes kalbas apie galimą „Ballon d'Or“ laimėjimą.
Pirmasis „Barcelonos“ įvartis iš esmės kilo po puikaus 18-mečio gynėjo Pau Cubarso perimto kamuolio. Jis buvo puikus tiek su kamuoliu, tiek be jo, o jo buvęs jaunimo komandos draugas L. Yamalis tiesiogiai prisidėjo prie dviejų įvarčių iš trijų. Ispanijos krašto puolėjas šiame sezone jau yra atlikęs 24 rezultatyvius perdavimus.
25-erių Ferranas Torresas kartais gali jaustis kaip vienas iš komandos veteranų, tačiau jam dar prieš akis daug metų. Šis turnyras daugeliu aspektų tapo jo pasirodymu. Jo įvartis buvo šeštasis „Copa del Rey“ turnyre – daugiau nei bet kurio kito žaidėjo – ir su trauma besigydančiu Robertu Lewandowskiu F. Torresas vėl įrodė, kad gali būti puikus pakaitalas puolimo smaigalyje.
Kas laukia „Real“?
„Real“ pralaimėjimai „Barcelona“ komandai daugeliu atžvilgių apibrėžė jų sezoną. Spalį patirtas pralaimėjimas rezultatu 0:4 „La Liga“ čempionate suteikė „Barcelonai“ ankstyvą pranašumą lenktynėse dėl titulo. Sausį patirtas 2:5 sutriuškinimas Ispanijos Supertaurės finale tapo pabudimo signalu ir patvirtinimu, kad tiesioginėse akistatose „Barcelona“ buvo aukštesnio lygio komanda. Tačiau šeštadienio susitikimas buvo kitoks. Antrajame kėlinyje „Real“ gerai atsakė, išsiveržė į priekį ir kovojo iki pat J. Kounde pergalingo įvarčio pratęsime. Komandos nusiteikimas buvo įspūdingas. Nebuvo jokio apatijos pojūčio ar jausmo, kad sezonas slysta iš rankų. „Real“ vis dar kovojo.
Tačiau galiausiai nesugebėjimas iškovoti trofėjaus yra dar vienas nusivylimas, kuris atėjo praėjus vos dešimčiai dienų po iškritimo iš Čempionų lygos.
„La Liga“ titulo lenktynės dar nesibaigė. „Real“ likus penkerioms rungtynėms keturiais taškais atsilieka nuo „Barcelonos“, o gegužės 11-ą dieną laukia paskutinis „El Clasico“ susitikimas. Antrajame kėlinyje parodytas žaidimas suteikė vilčių, nors dar reikia pamatyti, ar komanda sugebės vėl atsitiesti ir pasirodyti „La Liga“ čempionate, pradedant sunkia dvikova su Vigo „Celta“ jau kitą savaitgalį.
Jei, kaip dabar atrodo tikėtina, „Real“ nesugebės aplenkti „Barcelonos“ „La Liga“ čempionate, sezonas baigsis be jokio pagrindinio trofėjaus, o Madrido klube tai beveik visada reiškia vyriausiojo trenerio atleidimą. C. Ancelotti yra sakęs, kad bet kokie sprendimai bus priimami tik pasibaigus sezonui, tačiau šio finalo pralaimėjimas – beveik nepriklausomai nuo žaidimo kokybės – yra dar vienas argumentas pokyčiams.
Parengta pagal ESPN žurnalistų Alexo Kirklando ir Samo Marsdeno straipsnį.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.