Pasibaigęs. 02-07 05:00
NBA
Trail Blazers
108
Kings
102
Pasibaigęs. 02-08 02:00
NBA
Wizards
124
Cavaliers
134
Pasibaigęs. 02-08 16:50
LKL
Wolves
84
Rytas
88
Pasibaigęs. 02-08 19:00
LKL
7bet-Lietkabelis
86
CBet
88
Pasibaigęs. 02-09 02:00
NBA
Wizards
111
Hawks
125
Pasibaigęs. 02-09 03:00
NBA
Bulls
111
Golden State Warriors
132
Pasibaigęs. 02-09 05:00
NBA
Kings
123
Pelicans
118
Pasibaigęs. 02-09 16:50
LKL
Žalgiris
111
Šiauliai
81
Pasibaigęs. 02-09 19:00
LKL
Neptūnas
94
Nevėžis-Optibet
107
Pasibaigęs. Vakar 18:30
LKL
Uniclub Casino-Juventus
92
M Basket
72
GYVAI. IV kėlinys, 4 min.
NBA
Wizards
100
Spurs
105
GYVAI. I kėlinys, 10 min.
NBA
Mavericks
22
Kings
23
Šiandien, 19:45
UEFA Čempionų lyga
Brest
-
PSG
-
Šiandien, 22:00
UEFA Čempionų lyga
Manchester City
-
Real
-
Šiandien, 22:00
UEFA Čempionų lyga
Sporting
-
Borussia
-
Rytoj, 03:00
NBA
Bulls
-
Pistons
-
Rytoj, 22:00
UEFA Čempionų lyga
Celtic
-
Bayern
-
02-13, 02:00
NBA
Wizards
-
Pacers
-
02-13, 03:00
NBA
Bulls
-
Pistons
-
02-13, 03:00
NBA
Pelicans
-
Kings
-
02-14, 03:00
NBA
Pelicans
-
Kings
-
02-15, 15:30
KMT
Neptūnas
-
Wolves
-
02-15, 19:25
KMT
Žalgiris
-
7bet-Lietkabelis
-
02-18, 22:00
UEFA Čempionų lyga
Bayern
-
Celtic
-
02-19, 19:45
UEFA Čempionų lyga
Borussia
-
Sporting
-
02-19, 22:00
UEFA Čempionų lyga
PSG
-
Brest
-
02-19, 22:00
UEFA Čempionų lyga
Real
-
Manchester City
-
02-21, 02:30
NBA
Knicks
-
Bulls
-
02-22, 02:00
NBA
Wizards
-
Bucks
-
02-22, 05:00
NBA
Kings
-
Golden State Warriors
-
02-23, 00:00
NBA
Bulls
-
Suns
-
02-24, 01:00
NBA
Magic
-
Wizards
-
02-25, 02:00
NBA
76ers
-
Bulls
-
02-25, 02:00
NBA
Wizards
-
Nets
-
02-25, 05:00
NBA
Kings
-
Hornets
-

R.Jansono persikėlimo į Kauną istorija arba jaunų žaidėjų kompensacijos Lietuvoje ir užsienyje Arūno Klimavičiaus komentaras (16)

2025.02.10 07:Feb
Aurimas Budraitis
Romualdas Jansonas | Elvio Žaldario nuotr.

Romualdas Jansonas | Elvio Žaldario nuotr.

Romualdo Jansono perėjimas iš Vilniaus „Žalgirio“ į „Kauno Žalgirį“ gal ir neatrodo kaip didžiausia futbolo sensacija, bet ši istorija turi daugiau sluoksnių nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tad išnarpliokime ją..

Pradėkime nuo to, kad pasibaigus 2024 metų A lygos sezonui, su „Žalgiriu“ baigė galioti ir R.Jansono sutartis. Vis tik, tai nereiškia, kad devyniolikmetis futbolininkas yra visiškai laisvas ir gali nemokamai persikelti ten, kur nori. FIFA norėdama apsaugoti jaunus futbolininkus išugdžiusius klubus, sukūrė modelį, pagal kurį tiems klubams būtų mokamos kompensacijos.

Puolėjas po praėjusio sezono turėjo pasiūlymų iš Lenkijos bei Šveicarijos, bet jis pats prioritetą teikė Italijai. Panašiai, kaip kažkada būdamas R.Jansono amžiaus, Marius Stankevičius, išmetė į šiukšlinę garantuotą Maskvos „Lokomotiv“ kontraktą ir išvyko ir „Brescia“ klubo peržiūrą Italijoje.

Romualdui taip, kaip Mariui, nepasisekė. Jo norėjusi Bergamo „Atalanta“ nesutiko mokėti maždaug ketvirtį milijono siekiančios treniravimo kompensacijos ir durys į Italiją užsidarė. Bent kol kas.

Šveicarų „Zurich“ klubas taip pat buvo nieko prieš įsigyti talentingąjį lietuvį, tad kreipėsi į „Žalgirio“ vadovybę su pasiūlymu – sumažinti kompensaciją ir leisti ją išsimokėti per kelis kartus. „Žalgirio“ vadovybė tokio pasiūlymo atsisakė.

„Taip, dažnu atveju jauniems futbolininkams tai gali sutrukdyti persikelti į užsienio klubus, bet tokia ta FIFA sistema ir pagal ją, žiūrima ne tik į žaidėjo interesus, bet ir į jį treniravusių klubų lūkesčius. R. Jansono atveju, kiek buvo skelbta, jis bandė keltis į Italijos klubą, kuris yra FIFA aukščiausioje kategorijoje. Atsižvelgiant į klubams priskirtas kategorijas, vieneri metai „Žalgiryje“ galėtų būti įvertinti 60000 eurų skaičiuojant už laikotarpį nuo žaidėjo 16-ojo gimtadienio kalendorinių metų pradžios ir dar 10000 eurų – nuo 12 metų gimtadienio kalendorinių metų pradžios.

Mano skaičiavimais, jo treniravimo kompensacija, kuri priklausytų „Žalgiriui“ būtų siekusi maždaug 250000 eurų. Tikslesnė suma galėtų būti paskaičiuojama tik pamačius žaidėjo pasą. Manau, tiek „Žalgiriui“, tiek futbolininkui būtų žymiai naudingesnis perėjimas į užsienio futbolo klubą, tačiau ne visais atvejais reiškia, kad naujasis klubas imtų ir mokėtų tokio dydžio kompensaciją – labai realu, kad naujasis klubas bandytų tartis dėl mažesnės kompensacijos, siūlyti mokėjimus nuo kito galimo transfero“, - pasakojo Profesionalių žaidėjų asociacijos prezidentas Arūnas Klimavičius.

Situacija kardinaliai keičiasi, jei žaidėjas nusprendžia likti gimtinėje. Žaidėjui pereinant iš A lygos klubą į kitą A lygos klubą, treniravimo kompensacija daugiausiai siekia 3000 eurų už kalendorinius metus nuo žaidėjo 16 metų kalendorinių metų pradžios, todėl, mano skaičiavimu, treniravimo kompensacija už R. Jansoną gal kiek viršytų 10000 eurų. Ar tai reiškia, kad teoriškai R.Jansonas galėjo pasirašyti sutartį su Lietuvos klubu ir būti išnuomotas jau minėtiems „Zurich“ ar „Atalanta“ klubams?

„Būtent, teoriškai ir galėtų, kadangi praktiškai tai iš karto lemtų FIFA „Bridge transfer“ draudimo pažeidimą. FIFA nustačiusi, kad du transferai, kurie įvyko per sąlyginai trumpą laiką vienas nuo kito, tiria ir sprendžia, ar šia transferai nebuvo schemos, skirtos išvengti kompensacijų mokėjimo dalis. Jeigu nustatomas pažeidimas, ne tik tenka susimokėti kompensaciją, tačiau gaili būti taikomos drausminės priemonės prieš transfero šalis, įskaitant ir žaidėją. Pagal FIFA taisykles, jeigu šiuos du transferus skiria ne daugiau nei 16 savaičių, pažeidimas preziumuojamas ir šalims jau reikia jį aktyviai paneigti“, - sakė A.Klimavičius.

Arūnai, ar yra galimybių išvengti kompensacijos jaunam futbolininkui?

Pradėkime nuo to, kad jaunas žaidėjas kompensacijos nemoka, ją moka klubai. Taip, jie gali išvengti, bet tai labai reti atvejai. Vienas iš jų, kai jaunam futbolininkui klubas likus dviem mėnesiams iki kontrakto pabaigos nepasiūlo jo pratęsti. Tada futbolininkas tampa visiškai laisvas, net būdamas jauno amžiaus. Bet ši išimtis galioja, kai žaidėjas juda tarp klubų Europos Sąjungos viduje. Taip pat reikia pabrėžti, kad klubas turi teisę kompensacijos atsisakyti ar sutarti dėl mažesnės kompensacijos. Žinau atvejų, kai kompensacija sumažinama ir pasiliekami procentai nuo ateities pardavimo. Tačiau esmė yra ta, kad žaidėjas nuo 12 metų yra FIFA sistemos dalis ir taisyklės. Be to, labai daug priklauso nuo konkrečių aplinkybių, todėl kiekvieną atvejį reikia vertinti atskirai ir atidžiai.

Kaip tokiu atveju reaguoja jauni futbolininkai?

Pradėčiau nuo tai, kad pradžioje būna nustebę tėvai, jog jų vaikas, už kurį jie moka mėnesinius mokesčius, apmoka turnyrus gali kainuoti net ir apie 100 000 eurų. Tenka konsultuoti man ir tėvus, todėl mano atsakymas būna paprastas: jūsų vaikas nuo 12 metų tampa FIFA sistemos dalimi ir įsijungia skaitliukas. Tada jau visiškai nesvarbu, ar jūs mokate už treniruotes, ar ne. Futbolininkai irgi pradžioje būna nustebę savo kainos ir su laiku supranta, kaip tai veikia bei realiai pradeda vertinti savo kainą rinkoje ir galimybes išvažiuoti. Akademijoms, klubams tai sudėtinga sistema ar jie turi pakankamai žinių tokiose situacijose?

Kuo daugiau atveju turi savo praktikoje, tuo didesnė patirtis ir žinios. Ne taip seniai buvo sukurta FIFA automatizuota treniravimo mokėjimų sistema Clearing House. Kuri automatizuoja treniravimo sistemos išmokėjimus ir tokiu būdu kompensacijų yra sunkiau išvengti, bet ir šią sistemą reikia išmanyti.

Noriu pagirti Klaipėdos mokyklą ir Audrių Žutą, pas kurį sausį lankėmės kartu su advokatu Martynu Kalveliu ir 3 valandas kalbėjome, diskutavome, būtent, apie treniravimo kompensacijas, kontraktus ir pakankamai naują FIFA sistemą Šiais laikais akademijoms, klubams, būtina, žinoti tai, kas vyksta pasaulyje, nes klaidos dažnu atveju labai brangiai kainuoja.

Mes puikiai prisimename Karolio Uzėlos atvejį prieš keletą metų. Ko mus išmokė ši istorija?

Manau, tas atvejis išmokė tai, kad tiek futbolininkai, tiek klubai turi suprasti savo situaciją ir atstovauti savo interesams, atsižvelgiant į esamą situaciją. Privaloma žinoti visas pasekmes tiek klubui, tiek futbolininkui besibaiginėjant profesionaliam kontraktui.

Pati FIFA sistema sukurta tam, kad apsaugotų klubus. Bet ar nėra taip, kad ši sistema gali būti kažkiek kenksminga žaidėjams?

FIFA sistema nėra kurta vien tik atsižvelgiant į klubų interesus. Dabartinė FIFA transferų sistema nulemta ir didele dalimi išsilaikė dėl Bosmano bylos sprendimo. Sakyti, kad sistema nesaugo žaidėjo, būtų tikrai netikslu. Tačiau, reikia pripažinti, kad sistema tikrai nepalengvina jauniems futbolininkams galimybės rasti futbolo klubus, kurie žino, kad dar ir už gana jauną ir didelės patirties neturintį žaidėją gali tekti mokėti didelę sumą. Bet tai yra dalis futbolo ir prie to tenka prisitaikyti. Įdomi naujiena neseniai pasiekusi mane, kad JAV rinka metė iššūkį ir atsisakys laikytis šios FIFA taisyklės remiantis vienos iš valstijų teismo įsakymu. Situacija pakankamai nauja. Įdomu, kuo tai baigsis.

Pabaigai.. Užsiminėte, kad mūsų aptartoje situacijoje „Žalgiriui“ būtų buvę geriau žaidėją išleisti į užsienį. Kodėl?

Čia galimas labai platus komentaras. Futbolo klubas geriausiai žino, kokie sprendimai jam geriausi, jis pats formuoja savo strategiją ir požiūrį į save ateityje priimdamas tokius sprendimus. Spręsdami iš išorės, mes niekada negalime turėti visos informacijos, ko siekia šalys, kokie jų lūkesčiai ir panašiai. Be to, iš ateities perspektyvos visada lengviausiai kalbėti, kokius sprendimus geriausia priimti. Man, kaip PFA prezidentui, žinoma, labiausiai norisi, kad asociacijos nariai, žaistų užsienyje ir ypač pajėgiuose klubuose, nes tai duotų naudos ir visam Lietuvos futbolui.

 

Aurimas Budraitis
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų
TOPSPORT A LYGA