Atsisveikinime su „grunto karaliumi“ – padėkos už privilegiją žaisti viename korte ir įkvėpimą siekti pergalių išskirtinė karjera: proveržis, dominavimas ant grunto, ikoniškiausios akimirkos, traumos ir kova su jomis
Rafaelis Nadalis | Scanpix nuotr.
Su ašaromis akyse Rafaelis Nadalis antradienį oficialiai atsisveikino su profesionaliu tenisu.
„Noriu, kad mane prisimintų kaip gerą žmogų ir vaiką, kuris sekė savo svajones bei pasiekė daugiau, nei kada nors svajojo“, – legenda po savo paskutinio karjeros mačo kukliai pareiškė Ispanijos teniso, dėkodamas sirgaliams už jų palaikymą.
Nors R.Nadalis ir Ispanijos rinktinė Daviso taurėje netikėtai pralaimėjo Nyderlandams, 38-erių tenisininkas atrodė ramus dėl savo sprendimo užbaigti trofėjais nusagstytą karjerą. Jo bendražygiai ir varžovai pagerbė jį specialiame vaizdo įraše.
„Buvo privilegija žaisti kartu su tavimi, bet dar didesnė – prieš tave“, – teigė Rogeris Federeris. „Sveikinu su neįtikėtina karjera“.
Novakas Djokovičius pridūrė: „Tavo atkaklumas, kovingumas, energija ir jėga – tai, kas bus analizuojama ir įkvėps ateities kartas. Man buvo didelė garbė būti tavo varžovu“.
Savo nuomonę išsakė ir Serena Williams: „Tu mane įkvėpei siekti pergalių, kovoti, tobulėti ir tapti geresne žaidėja“.
Ispanijos legenda buvo pagerbta daugybe šiltų žodžių, kol jis pats mojavo sirgaliams, siuntė oro bučinius ir apkabino savo rinktinės draugus.
Roger, Serena, Novak & more pay their respects to Rafa in a lovely tribute. 🥹 pic.twitter.com/2NMUlfQJLr
— Tennis Channel (@TennisChannel) November 20, 2024
The full official Davis Cup Rafael Nadal tribute, featuring Federer, Djokovic, Serena, and more 👏🇪🇸🫡pic.twitter.com/TMgEgzyRoq
— Olly 🎾🇬🇧 (@Olly_Tennis_) November 19, 2024
Karjeros pradžia ir proveržis
R.Nadalio kelias tenise prasidėjo dar 2001-aisiais, kai jis profesionalų gretas papildė vos 14-os metų. Pirmoji ATP pergalė buvo iškovota 2002-ųjų balandį gimtojoje Maljorkoje, kai jam tebuvo 15 metų.
Po metų R.Nadalis, pakilęs iš 199-osios į 49-ąją vietą ATP reitinge, pradėjo įrodinėti, kad yra unikalus talentas. Jis laimėjo pirmuosius „Challenger“ turnyrus, taip pat įveikė du TOP-10 žaidėjus, tarp jų – dabartinį savo trenerį Carlosą Moyą.
2004-ieji tapo jo karjeros lūžiu. R.Nadalis iškovojo pirmąją ATP titulą, o vėliau, būdamas vos 18-os, padėjo Ispanijai triumfuoti Daviso taurėje, finalo mače namuose nugalėjęs tuometinę antrąją pasaulio raketę Andy Roddicką.
Būtent tų metų Daviso taurės triumfas tarsi uždarė simbolinį ratą, nes būtent Ispanijos rinktinėje jis atsisveikino su profesionaliu tenisu.
2004 m. taip pat buvo pažymėti pirmuoju R.Nadalo ir R.Federerio susitikimu – Majamio turnyre pergalę iškovojo ispanas ir taip pradėjo vieną didžiausių visų laikų teniso varžybų istoriją.
Dominavimas ant grunto
R.Nadalio dominavimas ant grunto 2005-aisiais pasiekė aukštumas. Tų metų „Roland Garros“ turnyre jis triumfavo debiutiniame pasirodyme, tapdamas pirmuoju paaugliu, laimėjusiu „Didžiojo kirčio“ turnyrą nuo Pete’o Sampraso pergalės 1990-ųjų „US Open“ turnyre.
Tai buvo pirmasis iš keturių paeiliui „Roland Garros“ titulų, kol 2009 m. ketvirtajame etape pirmą kartą per karjerą jis buvo nugalėtas švedo Robino Soderlingo.
Vis dėlto iš 115 mačų „Roland Garros“ turnyre R.Nadalis pralaimėjo tik tris – jo neįtikėtinas 97,39 % pergalių procentas išliks beveik neįveikiamu rekordu.
„Kai žaisdavau prieš tave ant grunto, jausdavosi, tarsi būčiau tavo kieme“, – prisiminė R.Federeris. „Tu privertei mane pergalvoti savo žaidimą – netgi pakeisti raketės dydį, kad bent kažkiek priartėčiau“.
Ikoniškos akimirkos ir didžiausias mačas istorijoje
Nepaisant dominavimo ant grunto, viena ikoniškiausių R.Nadalo akimirkų įvyko ant Vimbldono žolės. 2008 m. finale jis įveikė R.Federerį per beveik septynias valandas trukusį mačą, kuris iki šiol vadinamas geriausiu istorijoje.
Tamsoje rezultatu 9:7 pasibaigęs penktasis setas tapo simboline jų mačo viršūne.
2008-ųjų rugpjūtį R.Nadalis pirmą kartą tapo pirmąja pasaulio rakete, o per savo karjerą šį titulą išlaikė 209 savaites.
Tais pačiais metais jis papildė savo titulų kolekciją olimpiniu aukso medaliu Pekine, o vėliau tapo vos antruoju vyru istorijoje, pasiekusiu vadinamąjį „Karjeros auksinį „Grand Slamą“ – laimėjus visus „Didžiojo kirčio“ turnyrus ir olimpinį auksą.
Traumos ir kova su jomis
Per savo karjerą R.Nadalis praleido net 11 „Didžiojo kirčio“ turnyrų dėl traumų. Nepaisant to, jo sukaupti 22 „Didžiojo kirčio“ titulai, tarp jų net 14 „Roland Garros“, įrodo, kad jis yra vienas didžiausių visų laikų atletų.
„Tavo kova ir ryžtas grįžti po traumų įkvėpė mane“, – pripažino A.de Minauras.
Nors R.Nadalis ne kartą buvo vadinamas „grunto karaliumi“, jo kova kiekviename mače, sugrįžimai po traumų ir nenuilstamas siekis įveikti bet kokius sunkumus paliko neišdildomą pėdsaką sporto istorijoje.
Šįkart jo kūnas pasidavė prieš valią grįžti, tačiau R.Nadalio palikimas tenise išliks amžinas.
„Tiesa ta, kad niekas nenori šio momento“, - sakė R.Nadalis. „Aš nenoriu pasitraukti iš teniso, tačiau mano kūnas nenori daugiau žaisti, todėl turiu priimti šią situaciją“.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.