Australijoje įvykusiame pasaulio komandų diskgolfo čempionate Lietuva neprasibrovė į pasaulio žaidynes, auksą laimėjo estai
Lietuvos diskgolfo rinktinė | Organizatorių nuotr.
Lapkričio 6 – 9 dienomis Australijoje, netoli Perto miesto įsikūrusiame Mundaringo sporto klube vyko Pasaulio komandų diskgolfo čempionatas. Varžybose iš viso dalyvavo 23 šalių rinktinės, tarp jų – ir Lietuvos komanda. Čempionatą organizavo Pasaulinė skraidančio disko federacija (WFDF – World Flying Disc Federation).
Pasaulio čempionate komandos ne tik varžėsi dėl geriausios vardo, bet taip pat ir siekė kvalifikuoti į kitais metais Kinijoje vyksiančias Pasaulio sporto žaidynes. Ten pateks 15 geriausių komandų pagal WFDF rinktinių reitingą (16-tą poziciją užims šeimininkai kinai). Tai buvo ypač svarbu ir Lietuvos komandai, kuri turėjo realias galimybes pasivyti WFDF reitinge ar aplenkti Slovakiją ir Latviją (prieš čempionatą atnaujintame reitinge Lietuva buvo 17, o Slovakija ir Latvija dalinosi 13-15 vietą su Norvegija).
Lietuvos rinktinės pasirodymas
Komandų čempionatas nėra standartinis varžybų formatas individualioje sporto šakoje. Šalių rinktinės varžosi mačuose viena prieš kitą. Mačai susideda iš atskirų žaidimų, kur kiekvienas žaidėjas kovodamas prieš savo varžovą kovoja dėl taškų savo komandai. Šiame čempionate kiekviename mače žaidė po 6 rinktinės žaidėjus. Du žaidimai vyko vienas prieš vieną, o kiti du – pora prieš porą. Komandos sudėtis – trys atviro diviziono atstovai, dvi moterys ir vienas 40+ amžiaus sportininkas. Šių metų Lietuvos rinktinė buvo sudaroma remiantis žaidėjų reitingais. Rinktinės nariai: Domas Šimkūnas, Gabrielius Gricius, Linas Strelkauskas, atsarginis Darius Žukauskas (visi – atvirojo diviziono); moterys - Mireta Jurgelevičiūtė ir Oksana Žukauskienė; 40+ amžiaus žaidėjas – Vytenis Čukauskas.
Pirmame etape komandos buvo suskirstytos į pogrupius po 6 komandas. Deja, Lietuvai teko labai stiprūs varžovai – Suomija, Čekija, Prancūzija, Slovakija ir Honkongas. Varžybų organizatorių grupių sudarymo principas sukėlė nemažai pasipiktinimo iš daugelio rinktinių – A ir B pogrupiai buvo akivaizdžiai pajėgesni nei C ir D.
Rinktinės užduotis buvo aiški – prasibrauti tarp 4 geriausių komandų grupėje ir pratęsti varžybas atkrintamosiose varžybose tarp 16 pajėgiausių komandų.
Pirmą dieną laukė net keturi mačai (grupių etape žaidžiami trumpi 9 krepšių mačai). Pirmieji du mačai susiklostė nesėkmingai – pralaimėti visi 4 žaidimai tiek prieš Čekiją, tiek prieš Suomiją (abiejų mačų rezultatas – 0:8). Trečias mačas prieš Prancūziją nuteikė optimistiškai – 4:4. Pirmuosius 4 taškus Lietuvai uždirbo savo žaidimus laimėję L. Strelkauskas, bei poroje žaidę G. Gricius ir M. Jurgelevičiūtė. Laukė ketvirtas dienos mačas prieš principinius varžovus – slovakus. Reikėjo stengtis laimėti kuo daugiau taškų (į bendrą grupės įskaitą skaičiuojamos ne pergalės prieš kitą rinktinę, bet kiekvienas iškovotas taškas!). Vienintelis savo žaidimą sugebėjo laimėti V. Čukauskas, taip uždirbdamas du taškus komandai. Dar vieną tašką pridėjo M. Jurgelevičiūtė, sužaidusi lygiosiomis su labai pajėgia Slovakijos sportininke. Deja, porų varžybose sekėsi blogiau – nors ir kovojo iki paskutinio krepšio, ir turėjo galimybių išlyginti savo žaidimų rezultatus, galiausiai savo varžovams nusileido abi poros. D. Šimkūnas su O. Žukauskiene pralaimėjo vienu tašku, o G. Griciaus ir L. Strelkausko duetas – dviem. Po šio pralaimėjimo tapo aišku, kad pakilti iš penktos pozicijos grupėje nebepavyks – net įveikus Honkongą 8:0, o slovakams tokiu pat rezultatu pralaimėjus, mūsų rinktinė galėjo tik pavyti savo varžovus. Dėl blogesnio pasirodymo tarpusavio dvikovoje Lietuva vis tiek liktų penkta. Paskutinės grupės varžybos prieš Honkongą vyko jau antrą čempionato dieną. M. Jurgelevičiūtė su V. Čukausku užtikrintai laimėjo savo porų žaidimą, L. Strelkauskas pridėjo dar du taškus vienetuose. Kiti du žaidimai baigėsi lygiosiomis – G. Griciaus ir O. Žukauskienės pora, bei vienas žaidęs D. Šimkūnas nesugebėjo įveikti savo varžovų. Iš viso surinkę 14 taškų lietuviai turėjo tenkintis penktąja vieta grupėje ir tolimesne kova dėl 17-23 vietų.
Mūsų komanda kovoje dėl žemesniųjų vietų pateko į naujai suformuotą grupę kartu su Kinijos ir Singapūro rinktinėmis. Nepasiekusi savo pagrindinio tikslo prasibrauti tarp TOP16 komandų, Lietuvos rinktinė užsibrėžė laimėti visas likusias dvikovas. Nuo šio etapo jau buvo žaidžiami pilno formato mačai – po 18 krepšių. Tiesa, žaidimai galėjo būti ir trumpesni – buvo varžomasi kiekviename krepšyje atskirai (sužaidus geriau laimimas taškas), tad vienai komandai pasiekus didesnę persvarą, nei likęs krepšių skaičius, žaidimas baigiamas anksčiau laiko.
Pirmas mačas naujoje grupėje laukė dar tos pačios dienos popietę su Kinija. Lietuvos rinktinė varžovams nepaliko jokių vilčių – D. Šimkūno ir V. Čukausko pora dal likus 5 krepšiams pasiekė 6 taškų persvarą ir tuo pačiu – pergalę. G. Gricius baigė žaidimą likus trims krepšiams, poroje žaidusios M. Jurgelevičiūtė ir O. Žukauskienė – vienam. Vienintelis L. Strelkauskas žaidė iki paskutinio krepšio, ir pasiekė pergalę vieno taško skirtumo. Užtikrinta pergalė 8:0!
Antras mačas laukė su Singapūru, kurie prieš tai jau buvo nusileidęs Kinijai 2:6. Buvo akivaizdu, kad pasiekti pirmąją vietą naujoje grupėje (ir tuo pačiu mažąjį finalą dėl 17 vietos) Lietuvai nebus sunku. Mūsiškiai žaidė puikiai – M. Jurgelevičiūtė nugalėjo varžovę likus dar 8 krepšiams, abi poros (G. Gricius su V. Čukausku, bei L. Strelkauskas su O. Žukauskiene) „uždarė“ žaidimą likus 7 krepšiams. Vienintelis D. Šimkūnas žaidė iki galo ir savo dvikovą baigė lygiosiomis. Pergalė 7:1 ir likusios paskutinės varžybos su kitos grupės laimėtojais dėl 17 vietos.
Finalų dieną mūsiškiai stojo į principinę dvikovą su kaimynais latviais. Iki šios dienos dar žibėjo maža viltis pavyti Latviją pasauliniame reitinge, bet ji priklausė ir nuo kitų komandų pasirodymo. Prieš šį mažąjį finalą jau buvo aišku, kad ne visos aplinkybės palankios mums. Nežiūrint to lietuviai žaidė puikiai ir iškovojo užtikrintą pergalę 6:2, bei galutinę 17 vietą pasaulio čempionate. Paskutiniame mače pergales pasiekė G. Gricius bei O. Žukauskienės ir V. Čukausko pora. Dar po vieną tašką pridėjo lygiosiomis savo žaidimus baigę L. Strelkauskas bei D. Šimkūnas su M. Jurgelevičiūte.
Po varžybų komandos kapitonas G. Gricius apgailestavo dėl keistos pirmojo rato grupių sudarymo sistemos: „labai gaila, kad pirmo rato grupės buvo sudarytos labai nelygiavertės. Manau, kad būtume galėję įveikti bent pusę komandų iš C ir D grupių, patekusių į TOP16. Iškritus žemiau labai jautėsi jog žaidžiame ne savo lygyje. Galbūt vienintelis mačas prieš latvius buvo sunkesnis, bet jie taip pat iš TOP16 buvo išstumti „mirtininkų grupėje“.“
Čempionato prizininkai
TOP16 komandų tolimesnės kovos vyko atkrintamųjų varžybų principu. Jau aštuntfinalyje susitiko dvi aukščiausio lygio komandos – Suomija ir Kanada. Vieną aukščiausių žaidėjų reitingą turėję kanadiečiai sunkioje B grupėje sugebėjo užimti tik ketvirtą vietą. Grandų dvikova baigėsi lygiosiomis 4:4 ir prireikė peržaidimo, kuriame sėkmė šypsojosi kanadiečiams. Suomiai turėjo tenkintis tolimesne kova tik dėl 9 vietos (kurią jie ir iškovojo).
Kituose mačuose didelių netikėtumų nebuvo – favoritai skynė pergales. Didžiausias intrigas savo kelyje į finalą kėlė šeimininkų australų komanda. Ketvirtfinalį baigė lygiosiomis 4 su JAV komanda. Pergalė Australijai atiteko pagal papildomą kriterijų – didesnį taškų skaičių porų žaidimuose (jie laimėjo abu porų žaidimus, bet pralaimėjo vienetus). Pusfinalyje – vėl lygiosios su Kanada. Čia ir papildomas porų kriterijus laimėtojo neišsprendė – teko žaisti papildomą peržaidimą. Kanadiečiams antras pratęsimas čempionate jau nebuvo toks sėkmingas – didžiuliam vietinės publikos džiaugsmui Australija pateko į finalą.
Finale šeimininkų laukė sudėtingiausias išbandymas – labai pajėgią sudėtį atvežusi ir pasaulio čempionų titulą ginanti Estijos komanda. Estai kelyje į finalą 8:0 „nušlavė“ Nyderlandus bei Čekiją, ir turėjo kiek daugiau vargo su labai puikiai pusfinalyje žaidusiais norvegais – pergalė 5:3. Finale estai dar kartą įrodė jog yra pajėgiausia komanda pasaulyje – užtikrintai laimėjo visas keturias dvikovas prieš australus, ir laimėję 8:0 antrą kartą iš eilės pasidabino aukso medaliais. Bronzą, mažajame finale norvegus įveikę 7:1, išsivežė kanadiečiai.
Čempionato uždarymo metu buvo paskelbtos ir 15 rinktinių, iškovojusių pakvietimą į 2025 metų Pasaulio sporto žaidynes Kinijoje. Lietuva reitinge pakilo tik viena pozicija į viršų (užima 16 vietą), ir liko pirma už brūkšnio. Lieka maža viltis gauti kvietimą į žaidynes, jei bent viena iš TOP15 rinktinių atsisakytų jose dalyvauti.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.