Tarptautinė lengvosios atletikos federacija sužlugdė lietuvės svajonę: už dopingą diskvalifikavo rumunę, bet per brūkšnį nuo olimpiados buvusiai J.Petrikaitei vietos neatsirado
Jogailė Petrokaitė | Scanpix nuotr.
Prieš pat Paryžiaus olimpinių žaidynių atidarymą Sporto arbitražo teismas (CAS) iš dalies patenkino Pasaulinį antidopingo agentūros (WADA) apeliaciją dėl rumunės lengvaatletės Florentinos Lusco praėjusiais metais buvusio teigiamo dopingo testo ir neleido jai varžytis olimpinėse žaidynėse.
28-erių metų sportininkės, kuri varžosi šuolio į tolį ir trišuolio rungtyse, 2023 m. balandžio mėn. ne varžybų metu atliktas dopingo testas buvo teigiamas dėl furozemido – diuretiko, kuris yra įtrauktas į WADA draudžiamų preparatų sąrašą.
Atlikus jos A ir B mėginio analizes rezultatai pasitvirtino, todėl buvo nustatytas antidopingo taisyklių pažeidimas.
Rumunijos nacionalinė antidopingo organizacija vasario 1-ą dieną jai skyrė papeikimą be diskvalifikacijos, motyvuojant tuo, kad ji nebuvo kalta ar aplaidi.
Visgi WADA apskundė į sprendimą CAS, kurie nustatė, kad atletė nesilaikė rūpestingumo standartų bei konstatavo, kad sportininkė kalta dėl aplaidumo.
CAS nuo vasario 1 d. skyrė dvejų metų diskvalifikaciją ir anuliavo visus jos rezultatus nuo praėjusių metų balandžio 23 d.
Šuolio į toli rungtyje dalyvaujanti lietuvė Jogailė Petrokaitė prieš Paryžiaus olimpiadą reitinge užėmė 33-ią vietą, o į olimpines žaidynes prasibrovė 32 sportininkės, todėl lietuvė liko pirma už brūkšnio.
Diskvalifikavus 25-oje reitingo vietoje buvusią rumunę, lietuvė pakilo į 32-ą vietą, tačiau kvietimo į olimpines žaidynes taip ir nesulaukė.
Kaip „instagrame“ dalinasi pati sportininkė, Tarptautinė lengvosios atletikos federacija pateikė atsakymą, jog lietuvei vietos olimpiadoje nėra.
„Atrankos į olimines žaidynes modelis yra sudėtingas ir prieš kelias dienas patvirtinus galutinį dalyvių sąrašą tapo aišku, kad lengvosios atletikos atstovai viršijo bendrą sportininkų kovtą. Dėl ribotos vietos olimpiniame kaimelyje, negalėsime pakeisti sportininkų, kurie pasitrauks likus kelioms dienoms iki žaidynių pradžios, todėl paraiškų pateikimas yra baigtas“, – rašė Tarptautinė lengvosios atletikos federacija.
„Su tuo sutikčiau, jeigu sportininką būtų ištikusi trauma ar panašiai. Sutikčiau, kad esu 33-ia ir pirma už brūkšnio, tačiau dabar, kai sportininkė pagauta su dopingu ir dėl to prarandi šansą į savo svajonę.. Realiai esi 32-a reitinge. Nežinau, ar normaliai skamba toks atsakymas“, – „instagrame“ rašė J.Petrokaitė.
Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos tinklapyje nurodyta, kad vietas Paryžiaus olimpinėse žaidynėse turi 32 sportininkės, tačiau olimpiadoje šuolio į tolį rungtyje varžysis 31-a sportininkė.
Įdomu tai, kad panašioje situacijoje atsidūręs imtyninkas Mantas Knystautas sulaukė kvietimo vykti į olimpines žaidynes, kai dėl dopingo vartojimo iš olimpinių žaidynių buvo pašalintas Tuniso imtynininkas Amine‘as Guenichi.
Taip pat panašūs atvejai buvo ir Tokijo olimpinėse žaidynėse, kai jau prasidėjus olimpiadai kvietimo dalyvauti varžybose sulaukė treko dviratininkė Olivija Baleišytė bei Lietuvos vyrų porinė keturvietė įgula.
O.Baleišytės atveju, vienas iš kelialapį turėjusių nacionalinių olimpinių komitetų atsisakė vietos, todėl ji buvo pasiūlyta pirmai už brūkšnio likusiai Lietuvai.
Tuo tarpu Lietuvos vyrų porinė keturvietė valtis kvietimo į Tokijo olimpiadą sulaukė likus kelioms dienoms iki varžybų, kai savo vietos atsisakė viena iš Rusijos komandų.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.