Naujasis „Dragūno“ treneris J.Moreno: „Nežinau, kiek dar gyvenimas suteiks tokių galimybių“
Artūras Juškėnas ir Juanas Moreno | RK „Dragūno“ nuotr.
Klaipėdos „Dragūnas“ praėjusią savaitę pradėjo pasiruošimą naujam rankinio sezonui. Komandai prisistatė ir naujasis vyr. treneris - ispanų strategas Juan Antonio Moreno Rodriguez.
Intensyvų pasirengimą pradėjusi vyrų komanda artėjantį sezoną varžysis Lietuvos, Baltijos, Europos vyrų taurės čempionatuose, sieks iškovoti Lietuvos supertaurę ir LRF taurę.
Pirmosios draugiškos rungtynės „Dragūno“ laukia jau po poros savaičių. Rugpjūčio 16-18 dienomis Klaipėdoje vyks tradicinis tarptautinis rankinio turnyras pulkininkui leitenantui Rimantui Baltušiui atminti.
Po šio turnyro taip pat rugpjūčio mėnesį planuojama dalyvauti tarptautiniame rankinio turnyre Polvoje (Estija).
Naujasis komandos vyr. treneris J. Moreno teigė, kad stengsis sustiprinti žaidėjų individualius įgūdžius bei pagerinti komandos žaidimo kokybę.
Strategas pripažino, kad pasiekti ryškių pokyčių vos per metus yra rimtas uždavinys, tačiau akcentavo, kad yra pasiruošęs iššūkiams.
„Keistas“ treneris
56-erių treneris pasakojo, kad rankiniu susidomėjo būdamas šešerių metų, kai šios sporto šakos treniruotes pradėjo jo vyresnis brolis.
„Norėjau būti kaip brolis, nuo to viskas ir prasidėjo. Rankinį žaidžiau iki 27 metų, po to pradėjau dirbti treneriu, kai supratau, kad man labiau patinka treniruoti, mokyti. Žingsnis po žingsnio pradėjau trenerio karjerą“, - sakė J. Moreno.
Pirmoji jo treniruota komanda buvo moterų rankinio ekipa, su kuria pavyko laimėti jaunimo čempionatą.
„Man sekėsi, komanda skynė pergales. Aš pats palengva tobulėjau kaip treneris. Komandai pavyko tapti čempione naudojant aktyvios gynybos taktiką. Tuo metu Ispanijoje niekas to nedarė ir daug kam buvo staigmena, kai komanda, kurioje žaidė daug neaukšto ūgio žaidėjų, sugebėjo laimėti“, - prisiminė J. Moreno.
„Mano principas – pradėti nuo pagrindų, skirti labai daug dėmesio detalėms. Tai labai svarbu, nes paprasti elementai ir detalės yra pamatas sudėtingiems dalykams.
Dažnai žaidėjai iš pradžių nepasitiki, jiems gali nepatikti mano metodai, bet žingsnis po žingsnio jie tobulėja ir palengva supranta, kad žaidimas tampa lengvesnis, jie jaučiasi pajėgesni. Laikui bėgant žaidėjai mato pokyčius ir atsiranda pasitikėjimas“, - sakė J. Moreno.
Dėl naudotos kitokios žaidimo taktikos Ispanijoje J. Moreno užsitarnavo „keisto“ trenerio pravardę. Tačiau šis „keistumas“ jam skynė pergales ir sykiu atvėrė naujus karjeros kelius.
Po laimėto čempionato trenerį į svarbias pareigas pasikvietė dirbti Ispanijos rankinio federacija. Ketverius metus J. Moreno dirbo ieškodamas jaunų rankinio talentų visoje šalyje.
Vėliau jam buvo patikėta treniruoti Ispanijos jaunimo rinktinę, su kuria taip pat pavyko pasiekti pergalių, naudojant tą pačią „keistą“ taktiką.
„Kitų šalių rinktinių treneriai klausė, kaip aš tai padarau. Tuo metu, prieš 20 metų, aktyvi gynyba rankinio aikštelėje buvo retas, kitoks dalykas. Dabar tai tikrai nėra reta, bet tuo metu niekas nesuprato tokio pasirinkimo“, - pasakojo treneris.
Vėlesnėje karjeroje J. Moreno treniravo moterų, jaunimo komandas, dirbo su vyrų ekipomis, rungtyniavusiomis tiek aukščiausio lygio, tiek antro diviziono čempionatuose – „Cleba León“, „Villa de Aranda“, „Ademar León“ ir kt.
Svarbi J. Moreno karjeros stotelė buvo Čilės moterų rankinio rinktinės vyr. trenerio postas. Su rinktine jam teko dalyvauti ir Panamerikos žaidynėse.
„Dirbti kitoje pasaulio pusėje buvo tikrai labai įdomi patirtis. Kaip aš ten atsidūriau? Pažįstamas rekomendavo pažįstamam, tas pažįstamas – dar kitam.
Ispanijoje turime posakį „boca a boca“ („iš lūpų į lūpas“). Taip žodis apie mane ir nukeliavo į Čilę, kai sulaukiau jų federacijos kvietimo. Tokiu pat būdu gavau ir kvietimą atvykti į Klaipėdą“, - pasakoja rankinio strategas.
Surado bendrą kalbą
Iki priimdamas „Dragūno“ pasiūlymą treniruoti komandą, J. Moreno turėjo simbolinį ryšį su Lietuva ir Klaipėda – turi pažįstamų Lietuvos rankinio bendruomenėje, o jo sūnus „Ademar León“ klube treniravosi kartu su buvusiais „Dragūno“ žaidėjais Gabrieliumi ir Deividu Virbauskais.
Tuo metu, kai per pažįstamus sulaukė žinutės, kad klubas Lietuvoje ieško trenerio, J. Moreno svarstė „Ademar León“ pasiūlymą vėl dirbti šiame klube. Vis dėlto, prieš priimdamas sprendimą, norėjo susitikti su Artūru Juškėnu ir pasikalbėti apie „Dragūną“.
„Man sakė, kad tai geri žmonės, geras klubas, kuris nori tobulėti. Mane sudomino ir susitikome su Artūru pasikalbėti. Nuo pat pirmų minučių su juo užmezgėme ryšį, išgirdome vienas kito idėjas.
Kalbėjomės ne vieną valandą, bet laikas prabėgo labai greitai. Žinote, kartais būna, kad su žmonėmis kalbi ta pačia kalba, bet nepavyksta susikalbėti, o su Artūru net esant kalbos barjerui susikalbėjome, mūsų idėjos panašios. Tai mane ir paskatino priimti pasiūlymą.
Man tai labai graži patirtis. Pinigai nėra svarbiausias dalykas. Pažinti naujus žmones, komandas, vietas, kultūras yra tikrasis turtas. Taip, tai iššūkis, bet aš esu senas žmogus ir nežinau, kiek dar gyvenimas suteiks tokių galimybių“, - juokavo J. Moreno.
Naujasis treneris tikisi, kad savo pavyzdžiu įkvėps ir savo jau suaugusius vaikus – priimti iššūkius, išbandyti naujus dalykus.
Klaipėda primena gimtąjį miestą
Pirmasis trenerio įspūdis apie Klaipėdą – kad ji panaši į gimtąjį miestą Leoną. Jis yra Ispanijos šiaurės vakaruose, Kastilijos ir Leono autonominėje srityje.
„Ispanijoje niekam nebuvo staigmena, kad išvykstu, bet staigmena buvo, kad vykstu į Lietuvą, nes beveik niekas nežino, kur ji yra.
Dabar vasara, orai Klaipėdoje gana geri. Labai panašu į Leoną. Ispanijos šiaurėje yra kalnų, sniego, nėra taip karšta kaip pietuose, manau, kad dėl to nebus labai sudėtinga priprasti Klaipėdoje.
Išties man buvo staigmena, kad Klaipėda apskritai labai panaši į Leoną tiek orais, tiek gyventojų skaičiumi, parduotuvėmis, čia taip pat yra universitetas. Tik čia gana brangu, maniau, kad kainos bus mažesnės“, - atviravo J. Moreno.
Treneris pripažino, kad laisvo laiko neturi daug, tačiau esant galimybei mėgsta eiti pasivaikščioti, važinėti dviračiu, skaityti knygas, žaisti stalo futbolą, susitikus su draugais išgerti kavos ar alaus, o su sūnumi turi tradiciją eiti žiūrėti filmų į kino teatrą.
„Man labai patinka bėgimas, bet po sąnario operacijos nebegaliu bėgioti. Senstu, reikia ieškoti kitokio sporto“, - juokėsi J. Moreno.
Uždavinys komandai - tobulėti
Pasak trenerio, Ispanijoje rankininkai jau į pirmąją treniruotę susirenka pasiruošę savarankiškai, žinodami, kad teks sunkiai dirbti nuo pat pirmos pasiruošimo sezonui dienos.
Lietuvoje įprasta pailsėti ir palengva įsivažiuoti pasirengimo sezonui laikotarpiu, tad „Dragūno“ vyrams nuo pat pirmos treniruotės tenka rimtai plušėti.
„Sugrįžus į aikštelę tiesiai iš atostogų būna sunku, treniruočių intensyvumas reikalauja daug energijos. Labai svarbus dalykas yra gebėjimas visą laiką mokytis ir pritaikyti išmoktus naujus dalykus. Tai nėra greitas procesas, rezultatus galima pamatyti tik po kurio laiko.
Matau, kad kai kurie komandos žaidėjai gali greičiau išmokti dalykus, kai kuriems tai sekasi lėčiau. Tačiau svarbiausia yra mokytis. Visi turime vadovautis tokia pačia filosofija, tomis pačiomis idėjomis, kad galėtume tobulėti kaip komanda“, - pabrėžė J. Moreno.
Svarbiausiais tikslais treneris įvardijo pagerinti žaidėjų ir visos komandos lygį bei siekti pergalių.
„Tikiuosi, kad pavyks pagerinti žaidėjų įgūdžius, pakeisti jų požiūrį į treniruotes. Laimėjimai taip pat yra svarbu, nes pergalės yra susijusios su žaidėjų pasitikėjimu treneriu. Tačiau svarbiausia yra pagerinti komandos žaidimą.
Turime pagerinti praėjusio sezono rezultatus. Komandos lygis yra tikrai aukštas, kas yra gerai, bet bandysime jį pakelti dar aukščiau“, - reziumavo strategas.