LBKIF: vietą Lietuvos rinktinėje R.Nekriošius prarado dėl prastų rezultatų (1)
Ričardas Nekriošius | Luko Bartkaus nuotr.
Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos (LBKIF) Vykdomasis komitetas (VK) dar kartą svarstė baidarininko Ričardo Nekriošiaus kandidatūrą papildyti Lietuvos rinktinės sudėtį šių metų pasaulio čempionate. Tačiau balsų dauguma R. Nekriošiaus kandidatūra vėl buvo atmesta. Už R. Nekriošiaus dalyvavimą pasaulio čempionate balsavo 3 nariai, 1 susilaikė ir 5 balsavo prieš.
Pakartotinis VK posėdis buvo sušauktas po sportininko iniciatyva į viešumą paskleistų nepagrįstų kaltinimų federacijai bei po susitikimo su Nacionalinės sporto agentūros (NSA) vadovais.
Nuotoliu vykusiame susitikime NSA direktorius Mindaugas Špokas išklausė abiejų pusių – sportininko bei LBKIF generalinio sekretoriaus Romualdo Petrukaneco ir LBKIF Trenerių tarybos pirmininko Vytauto Vaičikonio argumentus. Buvo pritarta, kad galutinį sprendimą dėl sportininko vykimo į pasaulio čempionatą, pagal nustatytas taisykles priims LBKIF Vykdomasis komitetas.
Rugpjūčio 23-27 d. Vokietijoje vyksiančiame pasaulio čempionate, kuriame valstybei vienoje rungtyje gali atstovauti tik viena įgula, Lietuvos rinktinei atstovaus tik olimpinėse distancijose startuosiantys baidarininkai ir kanojininkai, kurie varžysis ir dėl kelialapių į 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes. LBKIF nustatė tokius rinktinės formavimo kriterijus, vadovaudamasi Lietuvos sporto politiką formuojančių organizacijų rekomendacijomis.
Atranka į Lietuvos rinktinę, startuosiančią pasaulio čempionate, vyko šių metų Lietuvos čempionate Trakuose. Olimpinėje vienviečių baidarių 1000 m rungtyje R. Nekriošius dideliu skirtumu pralaimėjo Lietuvos čempionu tapusiam ir vietą šalies rinktinėje užsitikrinusiam varžovui. R. Nekriošius ketino pasaulio čempionate startuoti neolimpinėse vienviečių baidarių 500 ir 5000 metrų varžybose. Tačiau LBKIF negali komandiruoti visų, Lietuvos čempionais tapusių sportininkų, į svarbiausias tarptautines varžybas. Lietuvos čempionate šiais metais vykdytos net 35 rungtys.
LBKIF Trenerių taryba įtraukė R. Nekriošių į išplėstinį kandidatų sąrašą ir pasiūlė apsvarstyti jo kandidatūrą Vykdomajame komitete. VK dukart nusprendė R. Nekriošiaus nedeleguoti į pasaulio čempionatą.
Svarbiausias tokio sprendimo motyvas – prasti R. Nekriošiaus rezultatai. Lietuvos čempionate R. Nekriošius olimpinėje 1000 m rungtyje nugalėtoju tapusiam varžovui pralaimėjo daugiau negu 7 sek., o neolimpinėse rungtyse jo pasiekti rezultatai neatitinka modelinės nuotolio įveikimo charakteristikos, kas rodo, kad jis nėra pajėgus kovoti dėl aukščiausių vietų tarptautinėse varžybose. Būtent Lietuvos čempionate visi, į rinktinę pretenduojantys sportininkai, turėjo pasiekti geriausius rezultatus, nes iš anksto buvo informuoti apie nustatytą atrankos sistemą į pasaulio čempionatą.
Federacijos netenkino pastaruosius dvejus metus pasaulio ir Europos čempionatuose R. Nekriošiaus pasiekti rezultatai. 2021 m. pasaulio čempionate 500 m vienviečių varžybose jis nepakliuvo net į B finalą, tarp aštuoniolikos geriausių, o 2022 m. Europos čempionato 5000 m varžybose buvo diskvalifikuotas, nes varžovai jį aplenkė visu ratu.
Atkreiptinas dėmesys, kad be Lietuvoje vykusių varžybų, tarptautinėse varžybose šį sezoną nebuvo galima įvertinti R. Nekriošiaus sportinės formos ir demonstruojamų rezultatų. R. Nekriošius šiais metais turėjo dalyvauti dviejuose pasaulio taurės varžybų etapuose, tačiau sportininkas atsisakė juose startuoti.
LBKIF R. Nekriošiui užtikrino visas sąlygas tinkamai pasirengti sezonui. Šiais metais R. Nekriošius nuo sausio 5 d. iki balandžio 12 d. praleido treniruočių stovyklose Italijoje ir Portugalijoje. LBKIF padengė šių treniruočių stovyklų išlaidas. LBKIF nuolat atsižvelgdavo į R. Nekriošiaus poreikius ir per pastarąjį dešimtmetį reguliariai finansuodavo jo treniruočių stovyklas netgi tada, kai jis pareikšdavo norą treniruotis atskirai nuo likusios Lietuvos rinktinės.
LBKIF visiškai nepagrįstais laiko R. Nekriošiaus išsakytus teiginius dėl nesuteikiamos galimybės turėti apmokamą trenerį po to, kai 2021 m. išsiskyrė sportininko ir ilgamečio jo trenerio keliai. LBKIF apmoka trijų Lietuvos rinktinės trenerių darbą, tačiau visi jie atsisakė dirbti su R. Nekriošiumi. Tuo pačiu LBKIF apklausė visus Lietuvos rinktinės baidarininkus ir visi išreiškė nenorą treniruotis vienoje grupėje su R. Nekriošiumi.
Sportininkas pasirinko klubo trenerį, kuris nėra apmokamas federacijos lėšomis, tačiau visos galimybės gauti apmokėjimą yra suteiktos. Pagal LBKIF nustatytą sistemą, kiekvienas treneris turi galimybę tapti Lietuvos rinktinės treneriu ir gauti atlyginimą už su konkrečiu sportininku pasiektus rezultatus. Pagal nustatytą tvarką atlyginimas treneriui mokamas tik už pasiektus rezultatus, o ne avansu.
LBKIF reguliariai mokėjo R. Nekriošiui maistpinigius, kurie sportininkui nuo 2018 m. padidėjo daugiau negu dvigubai ir šiais metais siekia 40 eurų per dieną. LBKIF nori pabrėžti, kad R. Nekriošius, viešai paskleistais teiginiais dezinformuoja, neva netekęs galimybės startuoti šių metų pasaulio čempionate, jis praranda galimybę „užsidirbti federacijos mokamus maistpinigius 2024 m.“. Pagal LBKIF nustatytą ir patvirtintą tvarką, maistpinigiai mokami tik už pasiekimus olimpinėse rungtyse.
Paskutinis R. Nekriošiaus svarus laimėjimas olimpinėje rungtyje tarptautinėse varžybose buvo 2021 m. Europos čempionate 1000 m dviviečių baidarių varžybose kartu su Andrejumi Olijniku laimėtas bronzos medalis. Tačiau nuo 2022 m. ši rungtis buvo išbraukta iš olimpinių žaidynių programos. Dėl to iširo R. Nekriošiaus ir A. Olijniko komanda.
Buvo suformuota nauja komanda, dalyvaujanti olimpine tapusioje 500 m dviviečių baidarių rungtyje. Treneriai nusprendė, kad naują komandą sudarys Mindaugas Maldonis ir Andrejus Olijnikas. Jų pasiekti rezultatai įrodo, kad trenerių sprendimas pasiteisino su kaupu. 2022 m. M. Maldonis ir A. Olijnikas pasaulio čempionate iškovojo sidabro, Europos čempionate – bronzos medalį bei buvo išrinkti geriausia 2022 m. Lietuvos sporto komanda prestižiniuose „LTeam“ apdovanojimuose.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.