Europos žaidynėse startavusių šuolininkų į vandenį treneris K.Autukas: „Iš pradžių susigūžę vėliau jau ėjo iškėlę galvas“
Iš kairės: Urtė Valeišaitė, Martynas Lisauskas, Kęstutis Autukas, Vita Šlajūtė | Kipro Štreimikio nuotr.
„Mes čia atvažiavome pamatyti Europos elito lygį, pasimokyti iš jų elementų, tiesiog pasižiūrėti, kaip mus vertins teisėjai, bet jaunimas ir mane patį nustebino”, – po pasibaigusio šuolininkų į vandenį pasirodymo Europos žaidynėse sakė treneris Kęstutis Autukas.
Apie 160 km nuo Krokuvos nutolusioje Žešuvo miesto šuolių į vandenį arenoje dėl prestižinių apdovanojimų bei kelialapių į 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes varžėsi būrys olimpiečių, Europos, pasaulio čempionatų bei olimpinių žaidynių prizininkų.
Tarp jų iš pradžių nedrąsiai ant tramplino lipo bei savo pasirodymus surengė ir jaunieji mūsų šalies atstovai – 15-metis Martynas Lisauskas, 17-metė Vita Šlajūtė bei 18-metė Urtė Valeišaitė.
„Žinoma, kad jiems to jaudulio buvo. Mes neturime daug patirties tarptautinėse varžybose, o čia dar ir Europos elitas. Bandžiau juos paruošti morališkai, kad mes fokusuojamės į jaunimo lygį, čia atvažiavome pasisemti patirties. Pradžioje vaikai buvo susigūžę kaip bjaurieji ančiukai, labai nedrąsūs, bet vėliau jau ėjo iškelta galva. Jiems labai svarbu pabūti tokioje aplinkoje, pamatyti, kaip viskas vyksta aukštame lygyje. Mūsų sporto šakoje labai svarbu rodytis teisėjams. Jei nori siekti aukštumų, tave turi matyti“, – apie jaunimo patirtis Europos žaidynėse pasakojo K. Autukas.
Pirmąjį Europos žaidynėse arbitrai išvydo pasaulio jaunimo čempionato finalininką M. Lisauską. Sportininkas dalyvavo šuolių nuo 3 m tramplino varžybose, kuriose užėmė 31 vietą. Kiek vėliau M. Lisauskas pasirodė ir šuolių nuo 1 m tramplino rungtyje, kur jaunajam sportininkui pavyko aplenkti tris varžovus ir užimti 28 vietą.
„Martynas yra labai iniciatyvus vaikas. Jis visur siekia būti geresnis, išmokti naujų elementų, būti labiau pasiruošęs fiziškai ir visada visur rodo savo iniciatyvą. Jis – kovotojas. Iš pradžių irgi buvo susigūžęs, pirmą kartą jį tokį mačiau. Bet po pirmų šuolių jam neberūpėjo, kokius titulus turi varžovai. Labai džiaugiuosi jo pasirodymu. Galvojau, ar tikrai jam jau laikas čia važiuoti, ar neišsigąs. Bet paskatintas kolegų nusprendžiau, kad tai jam bus puiki patirtis, pasisems pamokų. Ir jis visai neišsigando“, – auklėtiniu džiaugėsi legendinis treneris.
Puikios patirties pasisemti progą turėjo ir V. Šlajūtė bei U. Valeišaitė. Moterų sinchroninių šuolių į vandenį nuo 1 m tramplino varžybose dalyvavęs ir jauniausias pagal amžiaus vidurkį lietuvių duetas užėmė 8 vietą, vos 3,54 balo atsiliko nuo 7 vietoje likusių Vengrijos atstovių.
Šiandien merginos paskutinius pasirodymus surengė individualiose šuolių nuo 1 m tramplino varžybose. Jose geriau sekėsi V. Šlajūtei, kuri rezultatų lentelėje aplenkė 5 varžoves ir užėmė 20 vietą. U. Valeišaitė šiose varžybose vos 8,55 balo nusileido Čekijos atstovei ir užėmė 25 vietą.
„Lietuvoje mes labai ilgai neturėjome sąlygų ruoštis sinchroniniams šuoliams, nes tam reikalingi du tramplinai. Pradėjome rengtis tik šiais metais, kai buvo atidarytas Lazdynų baseinas. Todėl mes taip, sakyčiau, akiplėšiškai važiavome į šias varžybas, praktiškai nepasiruošę. Bet merginos šaunuolės, nesvarbu, kad užėmė paskutinę vietą, vien dalyvių skaičius rodo, kad Europoje tik 8 poros sugebėjo paruošti programą. Jų individualiose programose dar trūksta šiek tiek sudėtingumo, bet joms dar viskas prie akis, šalia Europos elito jos tikrai buvo grakščios“, – lietuvėmis didžiavosi K. Autukas.
Lietuvos atstovai mūsų šalyje yra tikra retenybė – šios sporto šakos atletų skaičiuojama iki 80. K. Autukas – ne tik treneris, bet ir kvalifikuotas šuolių į vandenį teisėjas, sportininkas, 25 kartus tapęs Lietuvos čempionu, dabar – senjorų Europos čempionas bei pasaulio čempionato prizininkas. Kalbėdamas apie sporto šakos situaciją Lietuvoje K. Autukas neslepia – trūksta sportininkų konkurencijos.
„Lietuvoje mūsų sporto šaka yra tikrai skurdi savo masiškumu. Dabar mes turime naują bazę, naują baseiną, tai galėtume priimti daugiau vaikų, bet labai trūksta specialistų. Šuoliai į vandenį yra sunkus sportas, rezultatų reikia siekti labai ilgai, sunkiai dirbti, tad gal ir tas kai kuriuos išgąsdina. Žiūrint į ateitį, mes turime talentingų atletų, bet reikalinga konkurencija. Europos žaidynėse dalyvavę sportininkai yra tikrai talentingi, daro sparčią pažangą, bet nėra, su kuo varžytis ir kur stiebtis, todėl čia toks užburtas ratas ir dėl to yra liūdna. Smagu, kad vaikai čia sudalyvavo, pamatė atidarymo ceremoniją. O kiek jiems įspūdžių buvo! Dar ilgai apie tai kalbėjo. Jiems svarbu tai pamatyti, susitikti su geriausiais sportininkais, nes kartais tos motyvacijos be didelės konkurencijos atrasti sunku“ , – kalbėjo K. Autukas.
Europos žaidynių šuolių į vandenį rungtyse iš viso varžėsi 127 sportininkai iš 25 šalių. Lietuvių sportininkai žaidynėse šaliai atstovavo antrąkart – 2015 m. Azerbaidžane sporto šakos rinktinę sudarė Indrė Marija Girdauskaitė, Daniela Aleksandravičiūtė ir Martynas Pabalys.
Ieva Marija Černiauskaitė