Po skaudžios traumos entuziazmo nepraradęs BMX dviratininkas D.Budkovas: „Noriu kuo greičiau sugrįžti“
Deividas Budkovas ir Martynas Lagauskas | Vytauto Dranginio nuotr.
Krokuvoje vykstančiose Europos žaidynėse pirmą kartą startavo Lietuvos BMX dviračių komanda – Martynas Lagauskas ir Deividas Budkovas.
Vakar vykusiuose kvalifikaciniuose važiavimuose D. Budkovo debiutas apkarto – apšilimo metu sportininkas skaudžiai krito ir buvo išgabentas į Krokuvos ligoninę. Netrukus paaiškėjo, kad BMX dviratininkui išniro kairysis petys ir lūžo raktikaulis.
„Atvykome į varžybų vietą, komanda buvo tikrai gerai pasiruošusi, atlikome gerą apšilimą, patikrinome dviračius, atrodė, kad viskas klostosi puikiai, buvome nusiteikę gerai pasirodyti. Dėliojant programą ir ją išbandant prieš kvalifikacijos pradžią buvau pasiruošęs save pastūmėti dar stipriau nei buvau suplanavęs. Gal kiek nerimo sukėlė tik lietus, dėl kurio programa buvo nukelta.
Atėjo laikas man apšilti prieš važiavimą ir tiesiog padariau klaidą – per anksti pritraukiau priekinį ratą, dviratis kliuvo už rampos kampo ir kritau. Iškart supratau, kad ne viskas gerai, mane pasitiko gydytojai, išvykome į ligoninę, kur ir paaiškėjo tiksli diagnozė. Noriu padėkoti savo komandai, kurie nė akimirkai nuo manęs nenusisuko ir labai mane palaiko“, – traumos akimirkas prisiminė D. Budkovas.
Žaidynių kaimelį Lietuvos BMX dviračių komanda paliko jau kitą rytą. Grįžus į Lietuvą D. Budkovui bus atlikta operacija. Nepaisant skaudaus įvykio, sportininkas neslėpė pozityvumo.
„Šiuo metu jaučiuosi gerai, ramus. Jau esu buvęs tokioje situacijoje, anksčiau esu susilaužęs dešinįjį raktikaulį, juokaujame, kad susibalansavau. Galvoje sukasi tik viena mintis, kad kuo greičiau reikia atlikti geriausią įmanomą operaciją ir pradėti reabilitacijos procesą. Noriu kuo greičiau sugrįžti“, – šypsojosi atletas.
Europos žaidynės BMX dviratininkams tapo istorinėmis – pirmą kartą buvo suburta Lietuvos rinktinė. Iki tol šios sporto šakos atstovai Lietuvai tarptautiniuose turnyruose atstovavo tik asmeniškai.
„Per dešimtmetį aktyvios sporto šakos plėtros mūsų šalyje niekada nėra buvę tokios sąvokos kaip Lietuvos rinktinė, mes niekada nebuvome pasiekę tokio valstybinio statuso, todėl tai yra didelis žingsnis į priekį. Mes niekada nesame dalyvavę tokio pobūdžio varžybose, Lietuvoje mes esame kūrėjai, veikiame individualiai. Bet noriu pabrėžti, kad lyginant su kitomis komandomis mes nei kiek nenusileidžiame.
Buvome pasiruošę ir iš techninės pusės, turėjome ir psichologinį pasiruošimą, ir kineziterapeutų pagalbą, planavome, strategavome. Tikrai didžiuojuosi savo komanda. Lietuvoje labai trūksta geresnių sąlygų, neturime reikalingų rampų, bet, kol kas, stengiamės sąlygas kurti savo jėgomis ir į kitas tokio rango varžybas vyksime įgiję patirties“, – džiaugėsi D. Budkovas.
2020 m. pirmą kartą į olimpinių žaidynių programą įtraukus BMX dviračių sportą būtent D. Budkovui kartu su kitais sportininkais gimė mintis Lietuvoje įsteigti ir šios sporto šakos asociaciją, o D. Budkovas tapo jos prezidentu.
„Stebėjome, kas vyksta pasaulyje, daugybė valstybių asociacijas turi, o Lietuvoje nebuvo nieko panašaus. Todėl patys būdami aktyvūs sportininkai nusprendėme, kad reikia burtis ir stengtis kelti Lietuvos ekstremalaus sporto lygį, kad Lietuva būtų žinoma ne tik dėl standartinių sporto šakų. Labai smagu, kad su manimi susisiekė ir banglentininkų, ir riedlentininkų asociacijos nariai, kurie taip pat šiuo metu bando įsivažiuoti į olimpinį kelią. Visiems pirmi metai, todėl šiuo keliu stengiamės eiti kartu, dalijamės patirtimi ir palaikome vieni kitus“, – apie Lietuvos BMX dviračių asociacijos įsteigimą kalbėjo sportininkas ir jos prezidentas.
Šiuo metu asociacijos prioritetų sąraše – pasiruošimo sportininkams sąlygų gerinimas ir sporto šakos populiarinimas.
„Pasakysiu atvirai, mes pagrinde ruošiamės ne Lietuvoje, nes čia mes neturime tam sąlygų, neturime reikalingų rampų, sunku auginti jaunimą olimpinėms žaidynėms. Europos žaidynėse startavęs Martynas Lagauskas savo lėšomis Druskininkuose įrengė geresnį riedlenčių parką, patys dirbame su dideliais projektais, bendradarbiaujame su Lietuvos dviračių federacija siekdami populiarinti sporto šaką, ją pristatėme ir Olimpinės dienos renginyje, organizuojame turnyrus. Po truputį judame į priekį ir džiaugiamės, kad BMX dviračių sportą paskelbus olimpine sporto šaka kai kurių miestų savivaldybės atkreipė didelį dėmesį, nes sąlygų reikia ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje“, – sakė D. Budkovas.
Lietuvoje sporto pasaulyje sparčiai populiarėjantis BMX dviračių sportas kasmet pritraukia vis daugiau entuziastų. Kalbėdamas apie šios sporto šakos išskirtinumus, D. Budkovas džiaugėsi augančiu dėmesiu ekstremaliam sportui.
„Daugeliui žmonių mūsų veikla atrodo kaip beprotystė, o mums atrodo, kad tai yra smagiausias dalykas, kurį gali daryti gyvenime. Todėl aš manau, kad mūsų išskirtinumas yra tai, kad mes esame linkę į riziką, dažnai sakau, kad mes gyvename varomi adrenalinu. Yra žmonių, kurie vertina nuotykių kupiną gyvenimą ir man labai smagu matyti, kad mūsų bendruomenė sparčiai auga, riedlenčių parkai pilni ekstremalaus sporto entuziastų“, – šypsojosi sportininkas.
Kalbėdamas apie ekstremalų sportą skaudžią traumą patyręs D. Budkovas pabrėžia – nuo nelaimingų atsitikimų nėra apsaugotas nei vienas, todėl kitiems sporto šakos atstovams palinkėjo mėgautis tuo, kuo užsiima.
„Noriu visiems sportininkams perduoti, kad mes neturime leisti savo gyvenimo sunkumams, kritimams menkinti mūsų gebėjimų ir malonumo užsiimti tuo, ką mylime. Šįkart nelaimingą kortą ištraukiau aš, bet tuo niekas nesibaigia, visada atraskime jėgų atsistoti ir judėti pirmyn“, – pozityviomis mintimis dalijosi sportininkas.
Iš viso Europos žaidynėse dalyvaus per 7000 sportininkų iš 48 šalių.
Per Europos žaidynes galimybę iškovoti olimpinį kelialapį į Paryžių arba gauti olimpinio reitingo taškų turės šių sporto šakų atstovai: šaudymo iš lanko, dailiojo plaukimo, badmintono, 3×3 krepšinio, bokso, breiko, baidarių ir kanojų slalomo, BMX dviračių, kalnų dviračių, šuolių į vandenį, fechtavimo, dziudo, šiuolaikinės penkiakovės, regbio-7, šaudymo, stalo teniso, tekvondo, triatlono.