I.Gudiškienė: „Šiaurietišku ėjimu galima užsiimti 365 dienas per metus“
Irena Gudiškienė | asmeninio archyvo nuotr.
Jei pažiūrėtumėte į Irenos Gudiškienės socialinių tinklų profilius, atrodo, kad jei ji nežygiuoja, tai tik todėl, kad tuo metu planuoja artėjantį ėjimą – individualios ir grupinės šiaurietiško ėjimo treniruotės, žygiai įvairiausiose Lietuvos vietose ir kelionės užsienyje. 10 metų su šiaurietišku ėjimu draugaujanti trenerė gegužės 28 d. vyksiančio renginio „Ėjimas“ organizatoriams papasakojo apie savo šiaurietiško ėjimo kelionę.
- Iš visų sporto šakų – kodėl būtent šiaurietiškas ėjimas?
- Aktyvi gyvensena ir sportas yra svarbi mano gyvenimo dalis. Aerobika, užsiėmimai sporto klubuose, slidinėjimas, baseinas, bėgiojimas, pasivažinėjimas dviračiu – šios aktyvaus laisvalaikio veiklos keitė viena kitą, kol prieš 8 metus atradau ir pamilau šiaurietišką ėjimą. Jis tapo mano kasdienybės dalimi, pajutau naudą ne tik savo kūnui, bet ir sielai.
Šiaurietiškas ėjimas daugelį pavilioja savo universalumu – eiti gali kiekvienas, praktiškai bet kur (mieste, sodyboje, pajūryje ar prie ežero) ir 365 dienas per metus. Su minimaliomis investicijomis (reikia tik ėjimo lazdų), galime įdarbinti net 90 % savo kūno raumenų.
- Papasakokite apie savąją šiaurietišką patirtį.
- Esu gamtos vaikas. Būtent tai, kad galima sportuoti gamtoje, atvirame ore prieš 10 m. suviliojo mane užsirašyti į šiaurietiškojo ėjimo mokymus, o dabar tokius mokymus vedu pati. Tuomet atradusi šiaurietišką ėjimą, nusprendžiau prisijungti prie bendruomenės Vilniuje.
Mano dideliam nusivylimui, tokių bendruomenių nebuvo. Esu diplomuota kūno kultūros specialistė, tad kilo mintis skleisti šiaurietiško ėjimo idėją prieš 8 metus įkūriau šiaurietiškojo ėjimo mokyklą. Taip žingsnis po žingsnio, mokymai po mokymų ir atsirado visa mūsų bendruomenė. O kai išeini, gamtos apsuptyje natūraliai pradeda kilti naujos idėjos. Kas toliau?
Pasirodo šiaurietiškas ėjimas gali būti ir puiki aktyvaus laisvalaikio forma, pripildanti naujų potyrių, emocijų, pažinimo, subalansuojanti emocijas ir leidžianti pasijusti lyg naujai užgimus. Taip gimė idėja apjungti besiplečiančią bendruomenę – įkūrėme šiaurietiškojo ėjimo klubą „8 žingsniai“ ir jau 6 metus organizuojame savaitgalio keliones po Lietuvą.
- Kaip pradėjote šiaurietiškąjį ėjimą derinti su kelionėmis į kitas šalis?
- Pajutus, koks savaitgalio kelionės yra geras būdas derinti fizinį aktyvumą ir pažinimą, organizuojame keliones ir į užsienį. Drauge su klubu esame aplankę Kretą, Ligūrijos pakrantę Italijoje, Madeirą, Šveicariją, Islandiją – visos šios šalys pasižymi išskirtiniais kraštovaizdžius.
- Ką kitokio galima išvysti šiaurietiško ėjimo metu, palyginti su kelionėmis autobusu ar automobiliu?
- Einant pasaulis juda lėčiau nei važiuojant. Eidami tuo pačiu keliu matome daugiau detalių. Pavyzdžiui, kokie augalai vyrauja Islandijos pievose ar kaip gyvena žvejai mažyčiuose Italijos kaimeliuose. Tai suteikia mums progą geriau įsigilinti į aplinką. Važiuodami matome tik vaizdus pro langą, o eidami – dar ir užuodžiame, girdime, jaučiame. Be to, pėsčiomis pasiekta apžvalgos aikštelė, krioklys ar kalno viršūnė atrodo žymiai įspūdingiau nei tada, kai iki jo atveža autobusas. Eini, sulėtini tempą, gyveni ta akimirka ir esi čia ir dabar.
- Kokiose vietose pasivaikščioti rekomenduotumėte Lietuvoje ir Europoje?
- Lietuvoje yra šimtai pažintinių takų, miško takelių, ežero pakrančių, parkų miestų erdvėse. Vien jau 100 km takas aplink Vilnių – 10 sekmadienių po 10 km ir jau vasara gali būti suplanuota. Tereikia išeiti!
Žiemą puikiai tiks Tenerifė, kurioje yra 99 maršrutai ir amžinas pavasaris. O pavyzdžiui, vėlyvą rudenį, žiemą ar ankstyvą pavasarį galima mėgautis žygiuojant levadų takais Madeiroje. Islandija vasarą bus tikras rojus su prisilietimu prie tikros gamtos, kai žemė kvėpuoja, garuoja, dega ir dreba. Šią galį būtina praeiti žingsniu. Atkeliavus rudeniui Dailininkų kelias Vokietijoje, Saksonijos žemėse tikras malonumas akims, nes Elbės upės krantai pasipuošia auksu. Eiti Europoje tikrai yra kur – tereikia pasirinkti tinkamą kryptį.
Ėjimas, kuris keičia!
Gegužės 28 d. susitikime „Ėjime“ Vilniaus Nepriklausomybės (Seimo rūmų) aikštėje. Renginio dalyviai kviečiami pasirinkti ir įveikti vieną iš trijų skirtingo ilgio trasų (5, 10 ar 25 km), o renginio miestelyje ir poilsio stotelėse visų lauks turiningos, naudingos veiklos ir pramogos. Nemokama registracija į renginį – www.ejimas.lt.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.