„Benfica“ Lietuvoje – planai ir patirtys (1)
“Benfica“ Lietuvoje | Klubo nuotr.
Prieš metus prasidėjęs bendradarbiavimas tarp „Ateities“ ir „Benfica“ futbolo akademijų per itin trumpą laiką išaugo iki dar glaudesnio ryšio bei portugalų giganto vardo atkeliavimo į Lietuvą. Vasario 28 dieną, per „Benfica“ klubo gimtadienį pasirašyta sutartis įsigalios rugsėjo 1 dieną, o „Ateitis“ taps pirmuoju „Benfica“ filialu Baltijos šalyse.
„Lietuvoje mes šito neturime. Tai vien dėl to, kad pakeltume futbolo lygį Lietuvoje, turime lygiuotis į geriausius. Per daugelį metų, kiek esu futbole ir kiek esu turėjęs projektų su užsienio klubais ar akademijomis, „Benfica“ atrodo stipriausiai“, - pasirinkimą komentavo „Ateitis“ vadovas Dainius Gudaitis.
Kas labiausiai užkabino, kai prasidėjo bendravimas su „Benfica“?
Labiausiai sužavėjo paprastumas. Klubas, kuris turi ilgiausią istoriją, krūvas gerbėjų, nesipučia, o yra nusiteikęs padėti. Viskas yra labai aišku ir labai paprasta, nuoseklu.
Paskutinis lakmuso popierėlis, kuris leido suprasti, kad mums to reikia, buvo pastarųjų metų stovyklos Lietuvoje. Jos puikiai parodė, ko mums „Ateities“ akademijai ir kitiems Lietuvos futbolo vaikams labiausiai reikia – aukšto lygio futbolo kultūros.
Mes tikrai ilgai diskutavome kaip pritaikyti „Benfica“ treniruočių modelį Lietuvoje. Šiai dienai turime pavyzdžių, kodėl taip sklandžiai, kaip buvo tikėtasi, nesivystė „Anderlecht“ sistema.
Po ilgų diskusijų priėjome išvados, jog esminė sąlyga tam, kad įgyvendintume šią idėją, buvo ta, jog „Benficos“ techninis direktorius turėtų nuolat gyventi ir dirbti Lietuvoje. Tai turi būti nuolat čia dirbantis žmogus. Ne online programa, ne kažkokie trumpalaikiai vizitai, o nuoseklumas, pastovumas, kad jis galėtų kasdien dalintis savo patirtimi su mūsų vaikais ir treneriais.
Kam daugiau naudos iš tokio techninio direktoriaus: vaikams ar treneriams?
Mes jau ne pirmus metus samdome techninius direktorius iš užsienio. Su vienais pavyksta, su kitais nepavyksta. Bet ką matome iš paskutiniojo mūsų techninio direktoriaus, atkeliavusio iš Sakartvelo pavyzdžio, tai, kad jo darbas su treneriais jau dabar duoda akivaizdžius vaisius vaikų augime.
Vienas techninis direktorius fiziškai gali apimti viena arba daugiausiai dvi komandas, o jeigu jis dar dirba su treneriais ir retsykiais veda treniruotes dar kelioms grupėms, darbo apimtis yra ženkliai didesnė. Kai dirbi su treneriais, jie tai perneša savo grupėms, tuomet techniniam direktoriui belieka vykdyti kontrolę treniruočių metu ir po jų. Neužtenka vien teorinių kalbų, viskas realizuojasi aikštėje ir praktikoje.
Pagal ką būtų vertinama „Benfica“ sėkmė ar nesėkmė?
Turbūt, kiekvieno klubo ar akademijos pagrindinis tikslas yra rezultatai, o rezultatai susideda iš paruoštų individualių futbolininkų bei kokybiškų trenerių. Kuo geresnį rezultatą pasieks komanda, reikš, jog joje yra neblogo lygio futbolininkų. Su blogais futbolininkais rezultato nepasieksi. Nemanau, kad tai įvyks per mėnesį ar du. Net ir per metus nemanau, kad padarysime tiek daug, kiek norėtume, bet po metų jau galėsime pradėti skaičiuoti kas buvo padaryta ir kur pasistūmėjome į priekį.
Ko tikėjotės vykdami į Lisaboną?
Esu aplankęs tikrai nemažai profesionalių akademijų, tiek Italijoje, tiek Vokietijoje, tiek Anglijoje. Tačiau tai ką pamačiau Lisabonoje viršijo mano lūkesčius. Buvo nemenkas šokas.
Aišku, kai sudedi taškus, tai šiai dienai Estijos, Latvijos ir Lietuvos futbolo federacijos kartu paėmus neturi nei tokių sąlygų, nei tokio biudžeto, kokį turi „Benfica“ akademija.
Patrauklu yra tai, kad tai nedidelės šalies akademija. Pažiūrėjus, kiek tas klubas paruošia Europos klubams jaunų žaidėjų, parodo, jog tai yra tikrai aukšto lygio akademija, kuri parduoda savo pagamintą produktą visai Europos rinkai.
Kaip ir kiekviena organizacija, ji nusistato savo vertybes, ko ji siekia, ką nori išugdyti, taip ir eina tuo keliu, kuriame smulkmenų nebūna. Visos smulkmenos, kurios nepriekaištingai išdirbtos ir sudaro esmę.
Kiek svarbus tas faktas, kad akademija užaugina 85% vaikų, kurie baigia aukštąjį mokslą?
Pradėkime nuo to, jog mūsų Lietuvos futbolo klubai bei akademijos yra kūrimosi stadijoje, nepaisant to, kad jos įkurtos jau kurį laiką. Kaip viskas vystysis, priklauso nuo žmonių, kurie dirba tose akademijose, nuo jų mentaliteto, noro dirbti, supratimo kaip vystyti tą futbolą.
Mūsų futbolo korifėjus Benjaminas Zelkevičius kažkada gerai pasakė, kuo skiriasi aukšto lygio futbolas nuo mėgėjiško futbolo. Aukštame lygyje per milisekundę turi priimti sprendimą: stabdyti, smūgiuoti, praleisti kamuolį.
Tai gali padaryti tik protingas ir išsilavinęs žmogus. Todėl visi aukščiausio lygio klubai nuo pat mažų dienų šalia sportinės veiklos tiek daug investuoja į vaikų edukaciją.
Deja, bet statistika yra negailestinga, toli gražu ne visi tampa profesionaliais futbolininkais, o gyventi ir po futbolo kažkaip reikia. Lietuvoje gal iš grupės du, trys jaunuoliai gali pasiekti aukščiausią lygį, bet pasaulyje konkurencija yra dar didesnė.
Nuo ko prasidės pats darbas su „Benfica“ Lietuvoje?
Nėra taip, kad mes pradėsime nuo nulio. Yra trenerių kolektyvas, yra vaikai, perspektyvios grupės, yra neblogos sąlygos darbui, todėl tikimės, kad tai bus geras šuolis kokybės link.
Geriausi vaikai, kurie bus atrinkti nuo dvylikos metų, kartu su treneriais galės važiuoti ir treniruotis Lisabonoje. Treneriai galės keltis savo kvalifikaciją ne tik čia Lietuvoje, bet ir stažuotis užsienyje. Tokį tikslą ir keliame.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.