„Kaip aš galiu žaisti prieš varžovę, kuri trokšta mano mirties?“: ukrainiečių susitikime su WTA vadovais stojo nejauki tyla
Elina Svitolina | Scanpix nuotr.
Ukrainos teniso žvaigždės – Elina Svitolina, Marta Kostiuk ir Lesia Curenka – pagaliau gavo progą pasikalbėti su WTA vadovais ir kėlė aštrius klausimus.
WTA yra viena iš nedaugelio organizacijų, kuri per visą karo Ukrainoje laikotarpį teįvedė tik labai menkas sankcijas rusų ir baltarusių žaidėjoms. Nors jos ir negali demonstruoti savo šalių simbolių, tačiau joms yra atviros durys į visus turnyrus, į kuriuos jos patenka pagal reitingą.
WTA vadovas Steve‘as Simonas neseniai sukėlė skandalą, kai pareiškė, kad netrukdys rusėms ir baltarusėms reikšti savo mintis, net jei jos pasisako už karą. Viena tokių žaidėjų – rusė Anastasija Gasanova – savo socialinių tinklų paskyrose platina rusišką propagandą apie karą, bet WTA prieš ją nesiima jokių veiksmų.
Su WTA vadovais neseniai bendravusios ukrainietės atskleidė, kad šie vengė atsakymų į aštrius klausimus, bet tikisi, kad WTA pagaliau imsis kažkokių veiksmų, kad situacija taisytųsi.
„Atkreipėme dėmesį į daugybę svarbių problemų, kėlėme daug aštrių klausimų. Tikimės, kad greitu metu gausime atsakymus, kaip bus sprendžiami svarbūs klausimai WTA ture. Manau, kad tiek mane, tiek kitas merginas labiausiai nustebino WTA atstovų atsakymai. Visą tą laiką, kol rusai veržiasi į Ukrainą, mes tik ir girdime, kaip WTA svarbu ginti rusių ir baltarusių žaidėjų teises. Kodėl mes nieko negirdime apie tai, kaip jie gina ukrainiečių teises? Ką jie padarė, kad ukrainiečių žaidėjos nebūtų diskriminuojamos? Kaip jie užtikrina universaliąsias žmogaus teises ukrainiečių žaidėjoms? Ką WTA padarė, kad turnyrų metu būtų užtikrinta saugi aplinka ukrainiečių žaidėjoms?
Į mano klausimus niekas nieko neatsakė. Iš pradžių pamaniau, kad dėl mano prasto interneto ryšio niekas neišgirdo klausimų, todėl juos pakartojau, tačiau ir po pakartotinių klausimų stojo tyla. Niekas iš ten buvusių WTA atstovų neatsakė į mano klausimus. Tiesą pasakius, buvau šoke. Tai buvo akivaizdus įrodymas, kad niekas iš WTA vadovų net nepamąstė apie ukrainiečių žaidėjų padėtį ir neturėjo planų tai padaryti“, - stebėjosi L.Curenka.
M.Kostiuk su WTA vadovais bendravo būdama Kyjive, kai staiga išgirdo apie oro pavojų skelbiančias sirenas.
„Susitikimo metu buvau Kyjive. Įdėmiai klausiausi, kas yra kalbama. Kai atėjo laikas man pasisakyti, ėmė kaukti oro pavojaus sirenos, įspėjusios apie dronų ataką.
Mano klausimas buvo paprastas – ar tikrai ukrainiečių žaidėjoms yra sudarytos tokios pat sąlygos, kaip rusėms ir baltarusėms? Mes savo namuose negalime jaustis saugios nė vieną dieną. Treniruočių bazės yra sprogdinamos. Šalis yra apšaudoma kiekvieną dieną. Išvykti į kitas šalis yra labai sudėtinga. Kiekvienas rytas prasideda nuo to, kad mums reikia patikrinti, ar nežuvo kas nors iš artimųjų ar pažįstamų. Išgyvename nuolatinę psichologinę įtampą. Geriausias to pavyzdys nutiko susitikimo metu. Kai man reikėjo užduoti klausimą, kilo grėsmė mano gyvybei.
Tokiomis siaubingomis sąlygomis mes vis tiek esame priverstos varžytis su rusėmis ir baltarusėmis, nes WTA nusprendė jų neišmesti iš turnyrų, nors būtent dėl Rusijos ir Baltarusijos veiksmų mes dabar atsidūrėme tokioje padėtyje. Šitos šalys savo veiksmais prieš mus tik suteikė pranašumą savo šalių sportininkams.
Deja, į mano klausimus niekas iš WTA atstovų nesiteikė atsakyti. Tik žaidėjų tarybos atstovė Sloane Stephens pasakė ne visai suprantanti, ką mano klausime reiškia lygios teisės, bet pridėjo, kad yra pasiruošusi mus išklausyti ir padėti. Noriu pažymėti, kad tai buvo pirmas kartas nuo karo pradžios, kai mes bendravome su žaidėjų tarybos atstove. Iki tol niekam iš jų nerūpėjo, kaip padėti nuo karo kenčiančioms Ukrainos žaidėjoms“, - sakė M.Kostiuk.
Nieko gero apie WTA vadovus negalėjo pasakyti ir E.Svitolina: „Po ankstesnio Lesios Curenkos pokalbio su Steve‘u Simonu mums reikėjo išsiaiškinti, ar WTA išties palaiko Rusijos karinę agresiją. Mes jiems pateikėme patį aiškiausią pavyzdį, kaip po mėnesių mėnesius trunkančių ukrainiečių žudymų, prievartavimų, plėšimų, pagrobimų ir teritorijos okupavimo, Anastasija Gasanova savo „instagram“ paskyroje toliau skleidė rusišką propagandą, taip bandydama pateisinti rusų invaziją ir visus jų nusikaltimus. Aš WTA vadovų norėjau paklausti – ar jiems atrodo normalu, jog tokia žaidėja toliau lieka ture? Jų reakcija buvo vienoda, kaip ir po Lesios bei Martos klausimų. Jie paprasčiausiai tylėjo, nepateikė jokių argumentų ir paaiškinimų. Mes šito klausimo nepamiršime, nes tai yra susiję su Ukrainos moterų saugumu. Jei kitos rusės ir baltarusės palaiko karinę agresiją taip pat kaip Gasanova, tai reiškia, kad jos trokšta ukrainiečių, mūsų artimųjų, draugų ir, galiausiai, mūsų pačių mirčių. Ar 21-ajame amžiuje jums atrodo normalu žaisti prieš taip mąstančias varžoves?“.
💬 Ukrainian tennis players had an online meeting with the WTA about the tour's policy regarding Russia's war against Ukraine & Steve Simon's comments.
— Ukrainian Tennis • BTU (@ukrtennis_eng) April 7, 2023
The following are the comments from Lesia Tsurenko, Marta Kostyuk and Elina Svitolina 👇 pic.twitter.com/1gnsTtzbsB
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.