E.Česonis: apie pasiruošimą 2024-ųjų paralimpinėms žaidynėms ir kylančius iššūkius
Ernestas Česonis | Organizatorių nuotr.
Nors gimė turėdamas tik dalį kairiosios rankos, Ernestas Česonis nuo vaikystės užsiiminėjo jį sužavėjusiu sportu ir išbandė save daugybėje skirtingų šakų. Šiandien Ernestas Česonis – ne tik daugkartinis čempionas šuolyje į tolį ir 100 metrų bėgime, tačiau ir tarptautinių pasiekimų turintis triatlonininkas su aiškiu tikslu – patekti į 2024-ųjų Paryžiaus vasaros paralimpines žaidynes. Sportininkas pasakoja apie įsibėgėjantį pasiruošimą, kylančius iššūkius ir kaip pavyksta juos įveikti.
„2024-ųjų Paralimpinės žaidynės turėtų būti ne tik pirmosios mano karjeroje, bet ir pirmosios Lietuvai, nes iki šiol mūsų šaliai triatlono šakoje neatstovavo nei vienas tautietis. Iki tol laukia dar tolimas kelias, nors nemaža jo dalis įveikta. Pasiruošimas atrankai į Paralimpines žaidynes jau įgavo pagreitį – sausį grįžau iš mėnesį trukusios stovyklos Atlanto vandenyne esančios Lansarotės saloje ir dabar sportuoju Lietuvoje“, – sako E. Česonis.
Jis tęsia, kad sporto rutina itin griežta – Ernestas per dieną turi tris-keturias treniruotes: anksti ryte plaukia, per pietus mina dviratį, vakare užsiima bėgimu ir dar atlieka tempimo pratimus ar lankosi treniruoklių salėje.
Pirmieji startai – visai netrukus
Triatlonininkas pasakoja, kad kovo mėnesį jau laukia pirmieji startai naujame varžybų sezone, o liepą prasideda beveik metus truksiantis atrankos procesas į Paralimpines žaidynes.
„Paralimpiniame triatlone nėra taikomi normatyvai, priešingai nei kitose sporto šakose – čia vertinami 3 geriausi rezultatai, užfiksuoti per sezono metu vyksiančias atrankines varžybas. Už šiuos rezultatus skiriami taškai, kuriais remiantis sudaromas sportininkų reitingas – jis ir lemia, kas patenka į Paralimpines žaidynes.
Į atrankines varžybas patekti nėra taip paprasta: į jas kviečiami atitinkamoje reitingo vietoje esantys sportininkai, kurie savo sąskaitoje sukaupia reikiamą kiekį taškų, dalyvaudami pasaulio taurės ar serijos varžybose. Sistema sudėtinga, bet sąlygos triatlono šakoje visiems vienodos, tad reikia prie jų prisitaikyti ir judėti į priekį“, – teigia entuziazmu spinduliuojantis E. Česonis.
Kylantys iššūkiai
Paralimpine svajone gyvenantis vyras tiki, kad įvairius sunkumus dažniausiai savo galvoje susikuria pats žmogus, todėl labai svarbu žinoti savo tikslą ir atkakliai jo siekti.
„Aš nesikoncentruoju į kylančius sunkumus, nors pripažįstu, kad būna momentų, kai jaučiu itin didelį fizinį ir psichologinį nuovargį dėl to, kad kiekvieną dieną treniruojuosi po 3–4 kartus ir per metus turiu vos porą savaičių tikro poilsio. Tomis akimirkomis visada primenu sau dėl ko tai darau ir neleidžiu neigiamoms emocijoms užsibūti ilgam, o tada visi sunkumai nueina į antrą planą, kartais net visiškai pasimiršta“, – sako E. Česonis.
Jis tęsia, jog norėtų visą pasiruošimą žaidynėms vykdyti Lietuvoje, tačiau mūsų šalyje nėra tam tinkamų sąlygų, todėl jis dažnai treniruojasi užsienyje rengiamose stovyklose.
„Lietuvoje šiltasis laikotarpis trumpas, jo metu sulaukiame ir nemažai lietaus, o mūsų keliais nesaugu važinėti dviračiu ilgas distancijas, dėl to patogiam pasiruošimo procesui lieka mažai laiko ir išauga traumų tikimybė. Tad treniravimuisi tinkamų sąlygų tenka ieškoti užsienyje – mėgstu šilto klimato zonoje rengiamas stovyklas, nes jose ne tik labai geros sąlygos, bet ir visa infrastruktūra – baseinas, dviračių ir bėgimo takai – vienoje vietoje. Tai leidžia pasiruošimą perkelti į aukštesnį lygį ir sutaupyti daug laiko, kurį galiu skirti kokybiškam poilsiui tarp treniruočių“, – aiškina sportininkas.
Pasiruošimas be partnerių – neįmanomas
E. Česonis atvirauja, kad jam labai svarbus ne tik kiekvieno žmogaus reiškiamas palaikymas, bet ir partnerių pagalba, kuri suteikia papildomos motyvacijos ir galimybę maksimaliai susikoncentruoti į pagrindinį savo darbą – vykdyti sklandų pasiruošimą Paralimpinėms žaidynėms.
„Visų sportininkų realybė tokia, kad valstybinės – federacijų ir komitetų – teikiamos paramos nepakanka, todėl kiekvienas turi ieškoti juo tikinčių partnerių, kurie prisidėtų prie pasiruošimo svarbiausiems startams. Džiaugiuosi, kad per ilgus sportinės karjeros metus pavyko surasti partnerių, kurie rūpinasi mano sveika mityba, sveikatinimosi ir sporto sąlygomis Lietuvoje, suteikia avalynę, galimybę įsigyti reikiamą įrangą patrauklesnėmis nei rinkos sąlygomis bei finansinę paramą“, – vardija triatlonininkas.
E. Česonis sako, kad anksčiau kasdienei sporto rutinai reikalingais preparatais tekdavo rūpintis savarankiškai, tačiau tai pasikeitė, kai Lietuvos paralimpinio komiteto partneriu tapo „Camelia“ vaistinių tinklas.
„Vykdant pasiruošimą kiekvieną dieną turiu vartoti kokybišką mineralų mišinį, nes sportuodamas daug prakaituoju ir netenku visų organizmui reikalingų elektrolitų. Šis mišinys, kurį naudoju daugelį metu, padeda atstatyti ir palaikyti jų pusiausvyrą bei tausoti energiją. Taip pat man reikalingas magnis, kuris padeda mažinti nuovargį ir apsisaugoti nuo mėšlungio, B ir D vitaminai, kurių stoką jaučia kūnas, bei virškinimo sistemą stiprinantys preparatai. Jie užtikrina gerą vitaminų ir mineralų įsisavinimą bei leidžia išvengti sutrikusio virškinimo problemų, kai išvykus treniruotis į užsienį, pasikeičia mano mitybos racionas.
Visa tai, tik dalis preparatų iš ilgo sąrašo, kurių įsigijimas pareikalaudavo didelių finansinių investicijų. Džiaugiuosi, kad juos padovanojo „Camelia“, kuri ne tik padeda įgyvendinti mano Paralimpinę svajonę, bet vykdydama socialinę kampaniją, siekia atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su negalia patiriamą atskirtį bei ją mažinti“, – teigia sportininkas.
Ernestas Česonis – vienas iš daugelio Lietuvoje gyvenančių žmonių su negalia, kuris savo pavyzdžiu rodo, kad kiekvienas gali siekti savo tikslų ir svajonių, jeigu tik yra pasiruošęs stengtis dėl jų įgyvendinimo.