Baidarininkų ir kanojininkų tarptautinio sezono atidarymas: aiškūs tikslai, ambicijos ir rengiami „namų darbai“ (1)
Artūras Seja, Ignas Navakauskas, Mindaugas Maldonis, Simonas Maldonis l Manto Stankevičiaus nuotr.
Šalies baidarių bei kanojų irkluotojai prieš porą savaičių atidarė varžybų sezoną Trakuose, tačiau jau rytoj Čekijoje bus perkirpta tarptautinio sezono atidarymo juosta.
Račicoje prasidėsiančiose pasaulio I-ajame taurės etapo varžybose startuos kanojininkai Henrikas Žustautas ir Vadimas Korobovas (C1 200, C2 500), baidarininkai Andrejus Olijinikas (K1 1000, K2 500), Ričardas Nekriošius (K1 1000), Mindaugas Maldonis (K2 500, K4 500), Simonas Maldonis (K4 500), Ignas Navakauskas (K4 500), Artūras Seja (K4 500).
Nori auginti pamainą
„Šiais metais norėjau paeksperimentuoti su stovyklomis, – sportas.lt pranešė H.Žustautas. – Turėjau tris stovyklas, pirmoji buvo pilna, kitos dvi – kiek trumpesnės. Norėjau pažiūrėti, ar tai kažką pakeis. Labai tikiuosi, kad sezono pabaigoje, prieš pasaulio čempionatą, jausiuosi kiek šviežesnis. Esu pastebėjęs, kad sezono pradžios būna stiprios, o vėliau sportinė forma prastėja. Šįkart pabandysime išsaugoti jėgas iki pat sezono pabaigos. Bet stovyklose puikiai padirbėjome, dabar viskas pasimatys varžybose“.
Pernai Europos čempionate H.Žustautas iškovojo branzą (C1 200), o kartu su V.Korobovu pasipuošė dar viena bronza (C2 200), pasaulio pirmenybėse sportininkai užėmė penktą vietą (C2 500).
Pasak H.Žustauto, Lietuvos taurės pavasario etapas Trakuose tapo puikia kontroline treniruote prieš tarptautinius startus. „Pademonstravome gerą laiką, tačiau kiek nusivyliau dėl konkurencijos, – sakė H.Žustautas. – Tikėjomės, kad bus daugiau jaunimo. Žinojome, kad yra stiprių ir pajėgių, bet konkurencijos nesulaukėme. Dėl to šiek tiek liūdna. Su V.Korobovu kartu sportuojame jau ganėtinai ilgai, kartu keliaujame į stovyklas. Norėtųsi, kad federacija skirtų jaunimui dėmesio ir kartais siųstų su mumis jaunus sportininkus. Kažkada juk ir mus taip siųsdavo į stovyklas kartu su Jevgenijumi Šuklinu, Tomu Gadeikiu, Raimundu Labucku. Atsilikdavome, tačiau bandėme kabintis ir užaugome. Norime ir mes auginti pamainą“.
„Sužibo viltis“
Trakuose vykusiose varžybose, kaip visada, daugiausiai dėmesio sulaukė vienviečių baidarių sprintas, nors tai jau nebėra olimpinė rungtis. Laimėtojo titulas šįkart atiteko I.Navakauskui, sidabras – A.Sejai, trečias buvo M.Maldonis.
„Labai apsidžiaugiau, kad finišo liniją pavyko kirsti pirmam, – neslėpė I.Navakauskas. – Jau senokai man nėra pavykę to padaryti, įveikiant savo tituluotus komandos draugus“.
Meilė sprintui, tikėtina, yra neįveikiama, tačiau dabar I.Navakauskas savo vietos ieško keturvietėje. Pernai I.Navakauskas ir A.Seja buvo tie, kurie pakeitė į pasaulio pirmenybes dėl COVID-19 negalėjusius išvykti Aurimą Lanką ir Edviną Ramanauską.
„Šiais metas su keturviete startuosiu pasaulio taurės etapuose, vėliau ir Lietuvos čempionate, kuris taps atranka į pasaulio pirmenybes, – sakė I.Navakauskas. – Pasaulio taurės etapuose startuosime kiek skirtingomis įgulomis. Taip bandysime išsiaiškinti, kuri įgula yra greitesnė“.
Tiesa, mėnesio pabaigoje Poznanėje vyksiančiame antrajame pasaulio taurės etape keturvietė startuos kiek kita sudėtimi: A.Lankas, E.Ramanauskas, I.Navakauskas, S.Maldonis.
„Taip, pernai gal ir buvau kiek pasimetęs dėl savo tolimesnės sportinės karjeros, tačiau pasaulyje buvome penkti – sužibo viltis. Tikiu, kad mūsų keturvietė gali daugiau“, – sakė I.Navakauskas.
„Išspausti viską“
„Pasirengimą šiam sezonui pradėjome gruodį, – priminė keturvietės įgulos narys S.Maldonis. – Pirmosios dvi stovyklos – „įsivažiavimui“, trečioji individualaus darbo ir dvi likusios – kone sunkiosios – komandos formavimo bei testavimų. Pastarosios dvi pareikalavo labai daug energijos tiek iš sportininkų, tiek iš trenerių. Viso to dviprasmiškumas ir pasekmė, kad praktiškai du mėnesius buvome apleidę individualų pasiruošimą, tad buvo sunku palaikyti kūno svorį, bei išlaikyti gerą fizinį pasirengimą nenualinus organizmo“.
Tarp pasaulio taurės etapų – vos savaitė. S.Maldonis net neabejoja, kad laukia sunkus sezono iššūkis.
„Bet motyvacija ir tikslai – aukšti. Norisi užsitvirtinti TOP-5 pozicijose ir kovoti dėl medalių iki paskutinių metrų. Tikslas – kovoti dėl medalių ne tik pirmoje distancijos pusėje, bet ir finiše. Tikiu, kad mes esame pajėgūs kovoti dėl medalių, – sakė S.Maldonis. – Jau žinome, kokia bus atranka į Paryžiaus olimpines žaidynes, todėl šie metai yra labai svarbūs. Keturvietė valtis turės tik vieną šansą iškovoti kelialapį kitų metų pasaulio čempionate. Jokios papildomos galimybės nebus. Taisyklės išlieka tos pačios: TOP-10 valčių iš keturių kontinentų. Praėjusioje atrankoje A finale irklavo tik europiečiai, tad kelialapius iškovojo TOP-6 įgulos. Dėl to svarbu įsitvirtinti stipriausiųjų penketuke, kad žinotumėme, jog judame teisingu keliu. Šie metai yra skirti testavimams, aukojame laiką ir energiją tam, kad kitų metų atrankai būtumėme pasirengę maksimaliai. Kitais metais klaidų būti negali. Privalome būti geriausios sudėties ir geriausios formos per pasaulio čempionatą, kur ir bus galimybė kovoti dėl kelialapio. Turime visą sezoną prieš akis, kurio metu turėsime daug varžybų ir galėsime pabandyti įvairias taktikas, įvairius variantus. O atėjus atrankai žinosime, kaip elgtis ir ką daryti, kad išspausti viską iš esamo įgulos“.
Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių prizininkas E.Ramanauskas net neabejojo, kad didelė konkurenciją dėl vietų keturvietėje suteiks galimybę suformuoti stipriausią įgulą.
„Kartais kyla konfliktų ir nesutarimų. Neretai susiduriame su perdėta konkurencija – dėl noro įrodyti savo pajėgumą, tarkime, kažkas pradeda nevykdyti treniruočių plano. Tai nėra į naudą. Bet treneris stengiasi tai suvaldyti. Bet kokiu atveju, gausis geras rezultatas, – sakė E.Ramanauskas. – Kokios yra mano ambicijos? Noriu įrodyti sau ir kitiems, kad amžius – dar ne viskas. Jeigu širdyje dar trokšti pergalių, nori treniruotis, gali tai padaryti. Noriu būti stipriu komandos nariu, kuris padėtų pasiekti gerą rezultatą. Šis sezonas – repeticija prieš kitų metų atranką“.
36-ų baidarininkas priminė, kad šio olimpinio ciklo nereikėtų vadinti trumpu, bent jau jų atžvilgiu. „Kad mes jau kaip pradėjome mokintis irkluoti tą keturvietę nuo 2017-ųjų, taip iki šiol ir mokinamės. Tai per Paryžiaus olimpines žaidynes gausis vos ne aštuoneri metai, – nusijuokė E.Ramanauskas. – Tik neaišku, ar visas pamokas būsime išmokę“.
Kalno viršūnė
Po Europos čempionato, kuomet R.Nekriošius ir A.Olijnikas pasipuošė bronzos medaliais, sportininkams teko ieškoti naujų savo kelių – įgula iširo.
I-ajame pasaulio taurės etape abu baidarininkai varžysis 1000 metrų distancijoje. Tai įvyko ir varžybose Trakuose – tąkart greičiau finišą pasiekė A.Olijnikas.
„Sezoną pradėjau Marijampolėje, kur tapau Lietuvos ilgų nuotolių čempionu, – priminė R.Nekriošius. – Lietuvos taurės pavasario etapas tapo kontroliniu testu. Rezultatu esu patenkintas. Pasaulio taurės etapų tikslas – išbandyti naują valtį, surasti tinkamiausią taktiką, kad pasiekčiau piką svarbiausiose varžybose. O jeigu jau kalbame apie viso sezono tikslus, noriu atsirinkti į komandą, kuri vyks į Europos ir pasaulio čempionatus. Prieš sėdant į dvivietę irklavau vienvietę, tad atrasti čia savęs nereikėjo. Žinoma, 10 metų visas dėmesys buvo skiriamas rezultatų gerinimui dviviete, dedamos visos pastangos, kad pasiektume geriausius rezultatus ir būtent pernykštis komandos išardymas buvo staigmena, tad ir pasirengimas pasaulio čempionatui, vykusiam rugsėjį, buvo iššūkis, nes reikėjo greitai persiorientuoti“.
A.Olijnik kol kas į sezono pradžią žvelgia atsargiai.
„Šį kartą pavyko laimėti ir tuo labai džiaugiuosi, – apie rezultatą Lietuvos taurės pavasario etape sakė sportininkas. – Kadangi besiruošiant varžybų sezonui paskutines dvi stovyklas turėjau nesklandumų su sveikata, o vienoje stovykloje teko ir padžiauti irklą bei apsiauti bėgimo batelius, stengiuosi vertinti viską labai atsargiai. O ir prieš Lietuvos taurės etapą treniruotėje perkroviau dilbio raumenis, prasidėjo uždegimas. Taip dvi savaites treniravausi su abejonėmis, ar man pavyks pasiruošti tinkamai“.
Pasaulio taurės etapuose A.Olijnikas sės ir į dvivietę su M.Maldoniu (K-2 500). Pasaulio čempionate ši įgula buvo vienuolikta.
„Asmeniškai esu apsisprendęs, ko labiau norėčiau, man patinka dirbti komandinėje valtyje, – net neabejojo A.Olijnikas. – Bet aplinkybės verčia rinktis, o apsispręsti puikiai padės pasaulio taurės etapai. Matysime apčiuopiamus rezultatus ir tada galima bus vertinti. Abi rungtys reikalauja susikaupimo, kovingumo. Jas abi reikia prisijaukinti sunkiu darbu ir sėkme. „Ryšis“ su Mindaugu – visos penkios padalos. Mes esame labai seni treniruočių partneriai, tiek jis mane pažįsta, tiek aš žinau, kiek jis yra atsidavęs treniruotėse. Todėl aš juo pilnai pasitikiu. Mano ambicijos? Kol girdžiu galvoje knibždėjimą, tol yra ambicija – pasiekti kalno viršūnę. Be abejo, norėtųsi konkuruoti dėl prizininkų pakylos aukščiausio rango varžybose. Bet, kaip visada, daugiau dirbu nei svajoju, o tuo labiau garsiai apie tai kalbu“.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.