„SSL Gold Cup“ pasaulio taurei besiruošianti Lietuvos buriavimo rinktinė: „Lenktynės dažnai laimimos dar iki starto“
Lietuvos buriavimo rinktinė ruošiasi „SSL Gold Cup“ pasaulio taurei | Aistės Ridikaitės nuotr.
Stebint iš šono buriavimas dažnai atrodo itin grakšti sporto šaka – įspūdingo dydžio burės, vandens purslai ir skrydžio jausmas vandens paviršiumi – tačiau mažai kas susimąsto, kiek daug sunkaus fizinio, taktinio ir organizacinio darbo reikia įdėti, kad jachta ne tik lengvai skrostų bangas, bet ir finišuotų reikiamoje pozicijoje. Apie sudėtingą pasiruošimo pasaulio taurės varžyboms procesą pasakoja Lietuvos buriavimo rinktinė, kuri birželio 1-3 d. kovos už Lietuvą „SSL Gold Cup“ pasaulio taurės atrankiniame etape.
Buriuotojams fizinis pasiruošimas – būtinas
„SSL Gold Cup laivas, kuriuo lenktyniausime, yra greitas, ilgas, itin siauras, lengvas, burės – didelės. Tai reiškia, kad laive visur veikia labai didelės jėgos, todėl visi komandos nariai turi būti gerai fiziškai pasiruošę. Buriuojant reikia labai skirtingų fizinių gebų. Ir ištvermės, nes atsvėrinėjame laivą labai nepatogioj pozicijoj, persisvėrę per bortą. Ir sprogstamosios jėgos, nes atliekant manevrus reikia labai greitai pajudėti į savo poziciją ar kitą laivo pusę. Ir jėgos, nes reikia kelti bures, sukti vadinamąsias „kavamales““,- apie itin kompleksiškų fizinių gebų poreikį buriuojant pasakoja komandos direktorius, olimpietis Rokas Milevičius.
Jo teigimu, kiekviena pozicija laive susiduria su vis kiek kitokiais fiziniais iššūkiais, tačiau absoliučiai visi turi būti vikrūs ir ištvermingi.
Dėl to, norėdami įvertinti savo pasiruošimą, likus porai savaičių iki starto atrankinėse varžybose, rinktinės nariai susirinko R. Milevičiaus vadovaujamame sporto klube „Amber CrossFit“, kur dalyvavo skirtingas gebas testuojančioje funkcinėje treniruotėje.
„Tiesa, šiandien mes ne tik drauge pasportavom, tačiau treneriai įvertino mūsų stipriąsias ir silpnąsias fizinio pasiruošimo puses, kad žinotume, kur dar galime patobulėti, kol turime laiko. Be to, atlikome labai svarbią užduotį – pasvėrėme įgulą. Starto dieną mūsų įgula negalės viršyti 730 kg – tik toks svoris bus leidžiamas ant laivo. Jei komandą sudaro 8-9 žmonių, tai vienam žmogui išeina vidutiniškai 73 kg, kas suaugusiam vyrui yra tikrai mažai. Kad starto dieną neturėtume palikti ko nors ant kranto, turime šį aspektą detaliai sekti ir susiderinti iš anksto“,- pasakoja R. Milevičius.
Planuose – ir konsultacijos su dukart olimpiniu čempionu Robertu Scheidtu
Vis dėlto, pasiruošimas kovai dėl teisės patekti į „SSL Gold Cup“ finalus neapsiriboja vien darbu sporto salėje. Rinktinės tvarkaraštis paskutinėmis savaitėmis – įtemptas.
„Be fizinio pasirengimo, dar turėsime keletą susitikimų galutinai susiderinti pozicijas laive, apsitarti techninius, taktinius dalykus. Planuojame vieną treniruotę ant vandens Lietuvoje su „RS 280“ jachtų klase bei treniruočių savaitę Kroatijoje, kur jau treniruosimės būtent su tokio paties tipo laivais kaip „SSL Gold Cup“. Be to, atvyksta mūsų kapitonė Gintarė Volungevičiūtė Scheidt su vyru Robertu Scheidtu, kuris yra tikra buriavimo legenda, dukart olimpinis čempionas bei Brazilijos „SSL Gold Cup“ rinktinės kapitonas. Turėsime techninį susitikimą, kurio metu Robertas pasidalins savo žiniomis bei savo komandos patirtimi. Tai – mūsų slaptas planas“,- šmaikštauja R. Milevičius.
Brazilijos komanda, kuri priskiriama vienoms stipriausių buriavimo komandų, atrankinėse varžybose nedalyvaus ir startuos iškart finaluose, tad kol kas, pasak buriuotojų, interesų susikirtimo čia nėra – tik draugiškas, buriuotojiškas pasidalinimas patirtimi ir žiniomis.
Į treniruočių stovyklą Kroatijoje rinktinė išvyksta jau kitą savaitę, gegužės 24 d. Ten jie praleis penkias dienas, po kurių skris tiesiai į Šveicariją, kur ir vyks kvalifikacinės „SSL Gold Cup“ varžybos.
Lenktynės dažnai laimimos dar iki starto
Pasak komandos vadovo ir įgulos nario Kristoforo Akromo, per pastaruosius porą metų, kai jau vyko visas „SSL Gold Cup“ organizacinis procesas – buvo pradėtos formuoti nacionalinės rinktinės, paskirti jų kapitonai, ėmė vykti treniruočių stovyklos – šiam projektui teko išgyventi ne vieną force majore situaciją – ir „Covid 19“ pandemiją, viską apvertusią aukštyn kojom, ir prasidėjusį karą Ukrainoje, dėl kurio teko priimti ne vieną politinį sprendimą. Tad komandoms artėjantiems startams teko ruoštis šių globalių iššūkių kontekste.
„Buriuotojai turi labai gražų ir, manau, teisingą posakį, kad lenktynės laimimos krante. Tai reiškia, kad labai daug svarbių darbų turi būti nudirbti dar iki to momento, kai komanda atsidurs kovoje ant vandens. Ta kova mums bus sunkesnė ar lengvesnė tiek, kiek įdėsime jėgų iki to momento. Mūsų komanda moka dalintis atsakomybėmis ir visi įnešė savo dalį į tai, kad mūsų pasiruošimas būtų tinkamas ir į varžybas vyktume su pasitikėjimu bei galimybėmis kovoti dėl vietos finaliniuose etapuose“,- teigia K. Akromas.
Lietuvos buriavimo rinktinė „SSL Gold Cup“ pasaulio taurės kvalifikaciniame etape varžysis birželio 1-3 dienomis. Savo pogrupyje ji susirungs su Ekvadoro ir Slovėnijos nacionalinėmis rinktinėmis. Į finalinius etapus pateks dvi pogrupio komandos.