Kamerūno džiunglėse su kilnia misija lankęsis BFA treneris S.Tatiefangas: „Stengiuosi populiarinti Lietuvos futbolą“
BFA treneris S.Tatiefangas su kilnia misija lankėsi Kamerūne | asmeninio archyvo nuotr.
Vienos didžiausių futbolo akademijų šalyje sostinės „Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) treneris iš Kamerūno Seržas Tatiefangas šių metų pradžioje vyko į savo gimtąją šalį su itin kilnia misija. Sėkmingą gyvenimą Lietuvoje susikūręs buvęs profesionalus žaidėjas su savo vardo paramos organizacija „Tatiefang Foundation“ stengiasi per futbolą padėti vargingai gimtoje šalyje gyvenantiems vaikams. Prie gražios idėjos antrą kartą iš eilės prisidėjo ir BFA bendruomenė, kuri aktyviai rinko paramą neprivilegijuotiems Afrikos vaikams. Šį kartą S. Tatiefangas ją gabeno džiunglėse gyvenantiems Kamerūno pigmėjams, kurie, net ir atsiriboję nuo civilizacijos, yra išprotėję dėl futbolo.
Šventiniu laikotarpiu BFA bendruomenė bei partneriai prisidėjo prie „Tatiefang Foundation“ veiklos ir aktyviai rinko futbolo aprangas, batelius neprivilegijuotiems Kamerūno vaikams, kuriuos fondas per futbolą stengiasi įkvėpti siekti geresnio gyvenimo. Didžiulėje šalyje yra išsivysčiusių miestų, tačiau dalis žmonių vis dar gyvena džiunglėse be šiuolaikinių patogumų: elektros ir interneto, kanalizacijos ar net nuosavo būsto. Į tokią vietą pietų Kamerūne, kurio džiunglėse gyvena vietos pigmėjai, vyko BFA treneris, norėdamas ten skleisti futbolo kultūrą.
„Tai buvo tikriausiai pati geriausia patirtis mano gyvenime. BFA ir mano draugų surinktą paramą vežiau tiesiog džiunglėse gyvenantiems žmonėms. Jie nieko neturi: nei nuosavo būsto, nei lovų, nei daiktų. Valgo tai, ką randa ar sumedžioja džiunglėse. Tačiau dievina futbolą, juk Kamerūnas – futbolo šalis. Jie iš savo vaikų, kurie išeina mokytis, sužino apie pasaulio futbolo grandus, geriausius žaidėjus. Vietiniai džiunglėse iš medžio rąstų yra pasidarę vartus ir tai yra didžiausia jų pramoga. Vežėme daug daiktų, bet net nepagalvojau, kad jie gali neturėti paprasčiausio futbolo kamuolio”, – įspūdžiais dalijosi BFA specialistas S. Tatiefangas.
Bendruomenė gyvena izoliuotai, nuo civilizacijos juos skiria ir džiunglės, ir upės bei ilgas kelias, kurį reikia įveikti pėsčiomis. Kamerūno pigmėjai turi savo karalių ir atskirą kalbą, garbina savo dievą. Treneris pasakojo, kad konfliktinę situaciją išprovokavo ištrauktas išmanusis telefonas.
„Tik mums atvykus ir pradėjus filmuoti, kilo nesusipratimas – jie išsitraukė lankus ir strėles, nes galvojo, kad telefonas yra ginklas. Teko ilgai aiškinti, bet nuotraukų pavyko padaryti vos kelias, nenorėjau jiems kelti streso. Aš jiems pasakojau apie Lietuvą ir BFA, ką veikiu ir kur gyvenu, bet jie nesuprato kur tai yra. Visgi pigmėjai gyvena paprastą, nuostabų gyvenimą: maudosi upėje, žvejoja, bendrauja ir gamina valgį, tada šoka ir dainuoja, saulei nusileidus eina miegoti. Nustebino, kad jie turi net savo vaistinę. Tiesa, ten visi vaistai natūralūs, iš gamtos ir jie puikiai žino ką kuo gydyti“, – pasakojo BFA treneris.
S. Tatiefangas atskleidė, kad pigmėjai šiuolaikinius žmones laiko išprotėjusiais dėl streso, rūpesčių ir nebemokančiais džiaugtis gyvenimu. Viskas, kas jiems reikalinga – tai gamta ir futbolas.
„Pasilikau su jais per naktį ir tai buvo nepakartojama patirtis. Jų gyvenvietėje stovėjo vienas namas, jei taip galima jį pavadinti. Paklausiau, ar jie ten miega, atsakė, kad ne. Jie miega po atviru dangumi, o ten laiko savo negausius daiktus. Vyriausybė siūlė jiems pastatyti būstus, bet jie atsisakė. Ką supratau pabuvęs su jais – tai, kad jie ne egzistuoja, o gyvena tikrą gyvenimą pagal natūralų gamtos ritmą. Jie laimingi, nemačiau nei vieno pikto, nei depresuoto. Tai man dar kartą parodė, kas yra svarbiausia gyvenime“, – patirtį su vietiniais apibendrino BFA specialistas.
Treneris lėktuvu skraidinosi didžiulį bagažą – beveik 100 kg BFA ir surinktų dovanų, kurios buvo akimirksniu išdalintos.
„Ačiū BFA, mano draugams ir buvusiems komandos draugams, kurie aktyviai prisijungė prie iniciatyvos. Dabar džiunglėse žmonės žino kad yra Lietuva, BFA. Mes turime daug daiktų, kurių nevertiname. Būtumėte pamatę, kaip jie džiaugėsi mūsų dovanomis. Ypač vaikai. Mums sunku patikėti, bet kiek laimės vaikams suteikė futbolo marškinėliai su numeriu. Įdomu tai, kad vyresnieji pradėjo pavydėti vaikams dovanų, nes jie nesuvokia, kad vaikiški drabužiai jiems netinka. Visiems dovanų, deja, neužteko, nes jie nieko neturi. Tad būtinai rinksime daiktus vėl ir vešime vėl“, – ateities planais dalijosi futbolo specialistas.
Afrikos Nacijų Taurėje – lietuviški akcentai
Dar vienas nuotykis, į kurį pasinėrė treneris – tai žiemos pabaigoje vykusi Afrikos Nacijų Taurė, kuri vyko Kamerūne, o S. Tatiefangas antrą kartą išbandė futbolo komentatoriaus vaidmenį nacionalinėje televizijoje. Joje buvęs futbolininkas pasakojo ir apie Lietuvą, mūsų šalies futbolą.
„Tai buvo labai gera patirtis. Kamerūnas daug investuoja į futbolą, stato stadionus. Kamerūne neturime jokio pasirinkimo – tik gimusiam vaikui tiesiog pametamas futbolo kamuolys. Mes esame išprotėję dėl šio žaidimo. Galime būti nevalgę, bet svarbiausia žaisti ar žiūrėti rungtynes. Žmonės į Taurės rungtynes rinkdavosi nuo ryto – tai pas mus yra įprasta. Smagu buvo gyvai išvysti tokias Afrikos žvaigždės kaip Mohamedą Salah ir kitus“, – pasakojo BFA atstovas.
BFA trenerį nustebino, kad jo šalyje Lietuvos ir mūsų futbolo klubų vardai nėra negirdėti.
„Man buvo netikėta, kai manęs paklausė apie Šiaulių „Gintrą“, žinojo apie jų patekimą į moterų Čempionų lygą. Žinojo ir Vilniaus „Žalgirį“, iš ankstesnių laikų – Panevėžio „Ekraną“. Aš visada stengiuosi papasakoti apie Lietuvos futbolą, tikrai buvau Lietuvos futbolo influenceris. Sulaukiau daug susidomėjusių, jie išreiškė norą atvykti. Apskritai mano tautiečiai labai stebėjosi, kad aš toks laimingas Lietuvoje ir čia esu susikūręs savo rojų“, – dėstė Vilniuje su šeima gyvenantis BFA treneris.
BFA paramą futbolo bateliais, marškinėliais, šortais Afrikos vaikams rinks ištisus metus.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.