Nuo majų sugalvoto „krepšinio“ iki D.Adomaičio likimo
Jamesas Naismithas su žmona | Organizatorių nuotr.
Oficialiuose šaltiniuose teigiama, kad lietuvių antroji religija (o gal daug kam ir pirmoji?) užgimė 1891 m. gruodžio 21-ąją dieną – beveik prieš pat šv. Kalėdas, kuomet dr. Jamesas Naismithas Springfilde (JAV) sumąstė naują žaidimą su kamuoliu užimti sportuoti turintiems mokiniams žiemos metu salėje, kuomet dažniausiai neįmanoma to paties daryti lauke.
Tačiau jau prieš 900-1100 metų dabartinės Meksikos pietrytinėje dalyje gyveno Majų gentys, kurių indėnai garsėjo savo sumanumu, drąsa ir tuometinį laikmetį pralenkiančiu intelektu...ne veltui iki šiol puikiai žinome ne tik Majų išrastą kalendorių, bet ir tuometinių čiabuvių sukurtą rašto sistemą, lankome būtent jų pastatytą vienu iš septynių Naujojo pasaulio stebuklų tebelaikomą Čicen Itzos (Chichen Itza) piramidę. Bet kur kas mažiau kas esame girdėję apie tuo „auksiniu“ laikotarpiu vadinamu Majų miesto karžygių sugalvotą žaidimą su kamuoliu, kuris buvo žaidžiamas maždaug dabartinio amerikietiškojo futbolo aikštėje, nuo pat mažens siekiant išugdyti vyrišką jėgą, greitį, ištvermę, neretai paprasčiausiam išgyvenimui reikalingą agresiją ir netgi begalinį žiaurumą. Į vienos populiariausių pasaulyje žaidybinių sporto šakų, kurios 127-ąjį oficialų gimtadienį paminėjome vos prieš keletą dienų - krepšinį - panašaus žaidimo metu Majai rungėsi lauke ant akmenimis grįsto grunto, septyni prieš septynis įskaitant maždaug metru aukščiau palypėjusį komandos kapitoną, kuriam perdavus nedidelį kamuoliuką, šis savo ruožtu stengdavosi jį nukreipti į 7 metrų aukštyje pakabintą krepšio pavidalo lanką. Visgi, pasiekus išsvajotą tikslą, geriausiu žaidėju pripažintas karžygys susilaukdavo šiais laikais sunkiai suvokiamo paties žiauriausio likimo: jis būdavo paaukojamas dievams išsyk po nutraukto žaidimo, na o Majai tokią žiaurią bausmę laikydavo aukščiausio lygio pripažinimu, nes jų giliu įsitikinimu, iškart po lemiamo metimo pasižymėjusiam sportininkui nukirtus galvą, pastarasis pakliūdavo į amžinąjį gyvenimą rojuje. Kaip jums visa tai skamba XXI-ojo amžiaus kontekste?
Tuo tarpu dabar majų ir kitų indėnų genčių palikuonių Meksikos vyrų krepšinio rinktinė, kuri dar 1936 m. laimėjo Olimpiados bronzą, o vos prieš penkerius metus (2013-aisiais) pateikė didžiulę sensaciją, nugalėjusi pagrindiniame Šiaurės ir Pietų Amerikos turnyre Amerikos Taurėje (FIBA AmeriCup), išgyvena ne pačius geriausius laikus; jau prarado galimybę patekti į 2019 m. Kinijoje rengiamą Pasaulio čempionatą, nors daug kam netikėtai dar šių metų birželį Mechike vykusiose atrankinėse rungtynėse sugebėję įveikti grėsmingus varžovus iš kaimyninių Jungtinių Valstijų 78:70. Beje, meksikiečiai šio mėnesio pradžioje FIBA paskelbtame pasauliniame reitinge užima 14 vietą, kuriame lietuviai yra šešti, o mūsų kaimynai latviai kaip tik minimaliai atsilieka nuo Meksikos ir yra 15-ieji. Šiandien, prisijungiant prie šventinių palinkėjimų visiems Lietuvos krepšinio gerbėjams, tikėkimės ir kad mūsų vyrai tinkamai atstovaus Nemuno kraštą sekantį rudenį vyksiančiame Pasaulio čempionate, o po jo niekas nedrįs prašyti „nukirsti“ vyr. trenerio Dainiaus Adomaičio galvos, nors pagal senuosius Majų papročius galbūt tai ir reikštų didžiausią garbę ir įvertinimą!
Laurynas R.Misevičius
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.