Unikali G.Melchiorre'o istorija: pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas, kuris niekada nežaidė NBA (2)

Gene Melchiorre | Organizatorių nuotr.
NBA lygoje apstu istorijų, kaip pirmuoju šaukimu pasirinktas krepšininkas nepaiteisina į jį dėtų vilčių ir tampa tikru nusivylimu, o paskutinis to pavyzdys – Anthony Bennettas, kuris karjerą jau tęsia Europoje.
Visgi turbūt niekas nežino Gene'o Melchiorre'o bei jo istorijos. Jis yra vienintelis pirmasis šaukimas lygos istorijoje, kuris taip ir niekada nežaidė NBA lygoje.
G.Melchiorre'as gimė 1927 metais, rugpjūčio 10 dieną. Jo vaikystė ir paauglystė prabėgo „Highland Park“ rajone. Nepaisant mažo ūgio, jis mokykloje sėkmingai žaidė krepšinį, nes buvo itin staigus ir greitas. Baigęs mokslus 1945 m. G.Melchiorre'as nusprendė įstoti į kariuomenę. Dvidešimt du mėnesius jis tarnavo savo šaliai, o laisvu laiku visada žaisdavo krepšinį. Tuomet jam „prilipo“ pravardė „Squeaky“.
G.Melchiorre'as ir kartu su juo tarnavęs Billas Mannas buvo geri krepšinio žaidėjai, todėl jiems pasiūlymus pateikė daugelis NCAA universitetų. Abu jie nusprendė krimsti mokslus ir krepšinį žaisti „Bradley“ mokymosi įstaigoje. Čia jis kartą per dieną gaudavo maitinimą ir jam nereikėdavo mokėti už savo kambarį. Tiesa, tokios lengvatos būdavo tik krepšinio sezono metu.
G.Melchiorre'as ūgis siekė tik 173 cm, o svėrė jis 73 kilogramus, tačiau to pakako, jog jis galėtų „maudyti“ savo varžovus, aštriais prasiveržimais pelnyti taškus ar gražiai perduoti kamuolį. Antraisiais mokslo metais G.Melchiorre'o atstovaujamas universitetas nužygiavo iki NCAA „National Invitation Tournament“ turnyro pusfinalio, bet jį pralaimėjo ir turėjo žaisti dėl trečiosios vietos.
Visa „Bradley“ komanda apsistojo viešbutyje dieną prieš rungtynes. G.Melchiorre'as, B.Mannas ir jų komandos draugas Mike'as Chianakis keliavo į savo kambarius, kai pastarąjį krepšininką užkalbino keistas asmuo. Vyrukas buvo mažas, storas ir keistai apsirengęs, dėvėjo didelius akinius. Tai buvo Nickas Englisis. Šis jiems pasakė, kad koledžas iš jų uždirbinėja pinigus, o jie nieko negauna, tačiau yra proga atsiimti savo dalį ir pasiūlė ateitį į jo kambarį. Taigi, o pokalbio visi jie patraukė į viešbučio kambarį, kur nepažįstamas vyrukas jiems papasakojo apie galimybę užsidirbti – pralaimėti ar laimėti rungtynes tam tikru taškų santykiu ir visi liks patenkinti.
Krepšininkų trijulė iš pradžių griežtai atsakė „ne“, tačiau galiausiai atlyžo ir pasidavė nuolatiniams įkalbinėjimams.„Nebus taip, kad jūs nulemsite rungtynių baigtį. Tiesiog turėsite iškovoti pergalę įmesdami tam tikrą taškų kiekį“, – tuomet krepšininkus ramino N.Englisis.
„Kodėl mes sutikome? Nė vienas iš mūsų neturėjo pinigų. Mums paaiškino, kad universitetas iš mūsų rungtynių uždirba didžiulius pinigus, o mes negauname nieko. Visi baigę mokslus norėjome turėti bent kažkiek pinigų gyvenimui pradėti. Supratome, kad mūsų poelgiai nebus teisingi, bet ne per daug „nešvarūs“, – vėliau prisiminė G.Melchiorre'as.
Taip jie įsisuko į nelegalių lažybų „verslą“. Iš pradžių su jais buvo susisiekiama retai, tačiau vėliau susitikimai vykdavo vis dažniau. 1949 metų gruodžio 15 d. rungtynėse „Bradley“ turėjo laimėti virš dvidešimčia taškų ir taip nutiko. G.Melchiorre'as ir lažybose dalyvavę jo komandos draugai gavo po 100 dolerių. Jau po savaitės „Bradley“ žaidė savo arenoje. Lažybų kontorose buvo spėjama, kad jie pergalę švęs bent 10 taškų skirtumu. Buvo nuspręsta laimėti mažesniu skirtumu – 8 taškais. Tuomet jau G.Melchiorre'as ir B.Mannas gavo po 600 JAV dolerių. Šie „nešvarūs“ darbeliai tęsė ilgai – kol G.Melchiorre'o nepradėjo graužti sąžinė. Už paskutines sutartas rungtynes jis gavo 2 tūkstančius JAV dolerių ir pasitraukė iš šio „verslo“.
1951 m. G.Melchiorre'as baigė universitetą ir sulaukė iš B.Manno pasiūlymo atidaryti sporto prekių parduotuvę. Kapitalą tam jie jau turėjo. Viskas ėjosi kaip iš pypkės, o G.Melchiorre'as tuomet dar svarstė, ar dalyvauti 1951 m. NBA naujokų biržoje. Galiausiai jis nusprendė pradėti profesionalo karjerą. Žaisdamas NCAA jis triskart buvo renkamas į geriausią sezono rinktinę, o 1951 m. pateko į simbolinį „All American“ penketą. ėl sėkmingo pasirodymo NCAA, G.Melchiorre'ą pirmu šaukimu pasirinko tuomet prasčiausią rezultatą turėjusi Baltimorės „Bullets“ komanda. Kai jau atrodė, kad gyvenimas klostosi puikiai, prabėgus keliems mėnesiams po biržos G.Melchiorre'o namuose apsilankė detektyvai ir paprašė atvykti į apklausą.
1951 m. buvo išaiškinti beveik visi asmenys, užsiiminėję lažybų machinacijomis ir atskleista jų veikimo schema. Tuomet ėmė aiškėti, kad į nelegalių lažybų skandalą yra įsivėlę 32 žaidėjai iš įvairių septynių universitetų. Tarp jų buvo B.Mannas, M.Chianakis ir G.Melchiorre'as. Ši trijulė buvo suimta kuriam laikui, bet daug įtarimų prieš juos nebuvo. Spaudžiami tyrėjų daugelis prisipažino patys dėl savo nusikaltimo.
„Esu įsitikinęs, kad jie nebūtų nieko įstengę mums prikabinti, jeigu tik būtumę laikę liežuvius už dantų. Vienintelis tuomet buvęs įkaltis prieš mus, tai įrašytas telefono pokalbis apie rungtynes su „Oregon State“ ir galimą jų baigtį. Detektyvai tiesiog blefavo, privertė mus patikėti, jog jie turi daug įrodymų. Dėl to prisipažinome, o tas galbūt padėjo išvengti rimtesnių bausmių“, – atsimena G.Melchiorre'as.
Tuomet B.Mannas, M.Chianakis ir G.Melchiorre'as buvo paleisti už 550 JAV dolerių užstatą. G.Melchiorre'o ateitis NBA buvo pakibusi ant plauko, tačiau oficialiai jis dar niekuo apkaltintas nebuvo. Galiausiai rugsėjo mėnesį įvyko teismas, kurio metu buvo nuspręsta, kad B.Mannas, M.Chianakis ir G.Melchiorre'as yra nuteisti trejiems metams kalėjimo. Visgi nuteistųjų advokatams pavyko išsukti savo klientus nuo kalėjimo. Jie teisėjui pateikė medžiagą, kad trys krepšininkai viso tyrimo metu talkino pareigūnams, pripažino savo kaltę ir nebuvo taip „giliai“ įlindę į lažybas, kaip kiti krepšininkai, kurie iš to uždirbo dešimtimis tūkstančių.
G.Melchiorre'as į belangę nesėdo, bet nukentėjo itin skaudžiai – dėl šio lažybų skandalo tuometinis NBA prezidentas Maurice'as Podoloffas jį iš lygos suspendavo visam gyvenimui. Taip nutiko, kad G.Melchiorre'as yra pirmas ir vienintelis pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas, taip lygoje nesužaidęs nė minutės.
„Jis galėjo ir turėjo būti NBA legenda. Gene'as žinojo visas gudrybes, kaip apžaisti savo priešininką ir įmesti taškus“, – 1951 metais sakė Kentakio universiteto komandos treneris Adolphas Ruppas.
Po šio skandalo šešis mėnesius G.Melchiorre'as lindėjo namuose. Jam buvo gėda, jis nenorėjo rodytis viešumoje. Kai galiausiai po pusmečio pertraukos jis nusprendė ieškotis darbo, visur sulaukdavo neigiamo atsakymo. Niekas nenorėjo samdytis „susitepusio“ žmogaus. Galiausiai jam pavyko įsidarbinti fabrike, o vėliau jis grįžo į savo gimtąjį miestą, kur dirbo paštininku. Vėliau G.Melchiorre'as įsisuko į verslą, vedė, susilaukė vaikų, o krepšinis iš jo gyvenimo pasitraukė visam laikui.
Dabar 89 metų sulaukęs G.Melchiorre'as nenori prisiminti šio įvykio. Jis gyvena savo gyvenimą, turi penkiolika anūkų ir džiaugiasi kiekviena diena. Neseniai duoto interviu metu jis teigė niekada nežiūrėjęs NBA naujokų biržos ir nesidomi šios lygos žaidėjais, veikla ir rungtynėmis. Jau seniai krepšinis jam tiesiog neegzistuoja.
Nepraleidi Čempionų lygos rungtynių? Spėk svarbiausių rungtynių rezultatus ir laimėk HITACHI televizorių ar futbolo kamuolius dovanų!