Boksas to dar nematė: T.Fury ir O.Usyko kovoje bus bandomas dirbtinio intelekto teisėjas
Oleksandras Usykas | Scanpix nuotr.
Šeštadienį įvyksianti didžioji sunkiasvorių revanšinė kova tarp brito Tysono Fury ir ukrainiečio Oleksandro Usyko turės neoficialų ketvirtąjį teisėją, tačiau visiškai kitokį – valdomą dirbtinio intelekto.
Antradienio popietę Turki Alalshikhas pranešė, jog dirbtinio intelekto pagrindu sukurtas teisėjas bus programuotas vertinti visas 12 kovos raundų tarp O.Usyko ir T.Fury. Tai bus naujas eksperimentas, kuris gali tapti lūžiu bokso teisėjavime.
For the first time ever, an AI-powered judge will monitor the fight 🤖 Free from bias and human error brought to you by The Ring. This groundbreaking experiment, which won’t impact the official results, debuts during the biggest fight of the century, #Usyk2Fury, on December 21 🥊… pic.twitter.com/RdslVlBLRC
— TURKI ALALSHIKH (@Turki_alalshikh) December 17, 2024
Nors dirbtinio intelekto teisėjo galutinis sprendimas neturės jokios įtakos oficialiam kovos rezultatui, ši technologija bus naudojama kaip bandymas stebėti, kaip tiksliai ne žmogus gali vertinti bokso kovą.
Teisėjavimas jau seniai yra viena opiausių temų koviniame sporte, ypatingai bokse. Atrodo, kad kiekvieną savaitę pateikiamos abejotini teisėjų vertinimai ir priimami ginčytini sprendimai, tačiau realių pokyčių taip ir nėra. Sirgaliai ir ekspertai keletą dienų po kovos reiškia nepasitenkinimą dėl rezultatų, bet jau kitą savaitę dėmesys persikelia į kitą kontraversišką dvikovą.
Praeityje bandyta keisti bokso vertinimo metodus. WBC organizacija leidžia taikyti atviro teisėjavimo sistemą savo titulinėse kovose, jeigu tik tai patvirtina vietos komisijos. Atviro teisėjavimo metu boksininkai tam tikrais momentais informuojami apie tai, kaip kovoje juos vertina trys ringo teisėjai.
Pavyzdžiui, kai 2023 metų spalį O'Shaquie Fosteris gynė savo WBC „super“ puslengvio svorio kategorijos titulą prieš Eduardo Hernandezą Kankune, buvo taikomas atviras teisėjavimas. Po 10 raundų O.Fosteris sužinojo, kad atsilieka dviejų teisėjų kortelėse ir likusiuose raunduose tapo kur kas agresyvesnis. Tai leido jam iškovoti pergalę techniniu nokautu likus vos 22 sekundėms iki paskutinio raundo pabaigos.
Dirbtinio intelekto teisėjavimas gali būti nešališkas sprendimas, kurio bokso sportas jau seniai ieško. Vis dėlto išlieka susirūpinimas, kad sportas gali pavirsti vien taškų rinkimo sistema, jei technologinis teisėjavimas nesugebės atsižvelgti į subjektyvius elementus, tokius kaip smūgių poveikis ir bendra žala, padaryta raundo metu.
Pirmoji gegužę vykusi O.Usyko ir T.Fury kova baigėsi skirtingu teisėjų sprendimu, o T.Fury tvirtino, jog tąkart turėjo laimėti jis.
WBC prezidentas Mauricio Sulaimanas siekė, kad pirmojoje O.Usyko ir T.Fury kovoje teisėjautų šeši teisėjai, o ne įprasti trys, tikėdamasis aiškesnio ir vieningesnio rezultato. Vis dėlto ši iniciatyva nebuvo įgyvendinta.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.