„Kažkas gali mirti“: translyčiams boksininkams uždegta žalia šviesa kovoti Paryžiaus olimpiniame bokso turnyre
Lin Yu-Ting ir Imane Khelif | Scanpix nuotr.
Dvi Paryžiaus olimpinių žaidynių boksininkės, kurios buvo diskvalifikuotos 2023 m. pasaulio čempionate po to, kai buvo pripažintos biologiškai neatitinkančiomis lyties tinkamumo testų, sulaukė patvirtinimo, kad atitinka olimpinių žaidynių taisykles ir galės kovoti moterų turnyre.
Lin Yu-Ting iš Taivano ir Imane Khelif iš Alžyro varžysis jau antrose olimpinėse žaidynėse iš eilės.
„Visi 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių bokso turnyre dalyvaujantys sportininkai atitinka varžybų tinkamumo taisykles, taip pat visas galiojančias medicinines taisykles“, – patvirtino Tarptautinis olimpinis komitetas.
28-erių metų Lin Yu-Ting yra dukart pasaulio aukso medalio laimėtoja, o 25-erių metų I.Khelif 2022 m. turnyre iškovojo sidabrą.
Abi jos buvo pašalintos iš varžybų praėjusių metų pasaulio čempionate Naujajame Delyje, kuriam vadovauja Tarptautinė bokso asociacija (IBA), pašalinta nuo olimpinio bokso nuo 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių.
Skirtingas šių boksininkių traktavimas olimpinėse žaidynėse ir pasaulio čempionatuose yra dėl jau daug metų besitęsiančio TOK ir Rusijos didelę įtaką turinčios IBA konflikto.
Ketvirtadienį svorio kategorijoje iki 66 kg I.Khelif kovos su itale Angela Carini, tuo tarpu Lin Yu-Ting svorio kategorijoje iki 57 kg pasirodys penktadienį.
Kaip rašo „telegraph.co.uk“, boksas yra sporto šaka, kurioje lytinies skirtumas yra vienas ryškiausių, kadangi vyrai turi ne tik platesnius pečius ir didesnį ištiestų rankų ilgį, bet ir 90 proc. didesnę bicepso jėgą bei 162 proc. didesnę smūgio jėgą. Tai reiškia, kad vidutinis vyro smūgis yra 2,6 karto stipresnis už moters smūgį.
„Reikia suprasti, kad tai yra nesąžininga“, – sakė daktarė Emma Hilton. „Pamatyti tris translytes sportininkes moterų 800 m bėgimo varžybose buvo šokiruojantis dalykas, bet bent jau žinojome, kad niekas nerizikuoja savo gyvybe. Tačiau dabar tokia rizika olimpinėse žaidynėse svarstoma dėl ideologinių priežasčių. Užuot TOK pasakius, kad šios sportininkės negali būti moterų sporto šakoje, ypatingai bokse, jie bando surasti pusiausvyrą tarp teisingumo, įtraukimo ir saugumo. Saugumas nėra susijęs su pusiausvyra. Saugumas yra riba. Jeigu nėra saugu, niekam nerūpi, ar tai sąžininga. Jūs negalite to daryti“.
Meksikos boksininkė Brianda Tamara, kuri praėjusių metų pasaulio čempionate dar spėjo kovoti prieš I.Khelif iki jos diskvalifikavimo, socialiniuose tinkluose apibūdino varžovės smūgio galią.
„Kai kovojau su ja, jaučiausi labai nejaukiai. Jos smūgiai buvo labai skaudūs. Nemanau, kad kada nors taip jaučiausi per 13 savo, kaip boksininkės karjeros metų. Ačiū Dievui, kad tą dieną saugiai išėjau iš ringo ir gerai, kad pagaliau jie susiprato“
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.