Lietuvos mažųjų žaidynės nepalieka abejingų: žinia apie unikalų projektą skamba vis garsiau
Daina Gudzinevičiūtė | LTOK nuotr.
Lietuvos mažųjų žaidynes (LTMŽ) kasmet ima vertinti vis daugiau šalies gyventojų, o pastaruoju metu žinia apie projektą vis garsiau skamba ir tarptautiniu mastu. Prognozuojama ir tikimasi, kad tai bus vienas iš raktų, padedančių ateities kartoms gyventi fiziškai aktyviau ir apskritai – sveikiau.
Jau 10 metų Lietuvoje vyksta mažųjų žaidynių (LTMŽ) projektas, kurio metu ugdomas vaikų fizinis raštingumas – supažindinama su įvairiomis sporto šakomis ir fizinio aktyvumo veiklomis, ugdomos olimpinės vertybės – pagarba, draugystė, tobulėjimas.
Gegužės viduryje Kauno sporto halėje vykusiame Olimpinio švietimo forume dalyvavusi pirmoji šalies ponia, LTMŽ globėja, Diana Nausėdienė dalijosi savo mintimis bei įžvalgomis apie šį projektą. „Tai yra kažkas nerealaus. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šį projektą pavadino nuostabiu pavyzdžiu tarptautinei bendruomenei ir visam pasauliui", – sakė D. Nausėdienė ir pasakojo, kad Prezidentūra PSO organizuotai tarptautinei konferencijai, skirtai nutukimo pandemijos klausimų sprendimui, nusiuntė kreipimąsi į dalyvius ir pristatė Lietuvos mažųjų žaidynes. „Tai pristatėme kaip fizinio raštingumo ugdymo programą, nuo pat mažų dienų įtraukiančią vaiką ir ugdančią labai puikius įpročius, kurie vėliau gali būti puoselėjami mokykloje ir vėlesniuose etapuose, gali būti stipria gyvenimo įgūdžių programa. Dabar projektas apima visas 60 Lietuvos savivaldybių, bet norėtųsi, kad tai taptų nacionaline, visa apimančia programa, kuri mūsų jaunąją kartą atvestų į mokyklą, kad fizinio ugdymo pedagogai jau turėtų integralią mažųjų visuomenę, kuri gelbsti vienas kitą, kurie yra išbandę įvairiausias judėjimo formas, yra atviri, aktyvūs ir labai imlūs”, – sakė D. Nausėdienė. Pirmosios ponios D. Nausėdienės žiniomis, po konferencijos, skirtos nutukimo problemas spręsti, PSO atstovai aptarinėjo, kad Lietuva… turi sprendimą: „Tai yra fantastiškas sprendimas, kuris turi išplisti pasaulyje. Noriu padėkoti visiems, kurie įsitraukia į mažųjų žaidynių organizavimą, kas dirba su vaikais, kas ruošia, kas naudoja metodikas – jūs vedate Lietuvą pažangos keliu. Jūs esate pavyzdys pasauliui.“
Viena iš projekto organizatorių Lietuvos olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė tvirtina, kad šis projektas yra ne tik naudingas darželinukams, į neformalųjį švietimą aktyviau įsitraukti skatinantis pedagogus, bet ir džiuginantis, suartinantis bendruomenę, prisidedantis ne tik prie ateities kartos geresnės fizinės, bet ir psichologinės būklės.
„LTMŽ startuoja sausio mėnesį, o užbaigiamos gegužę, kai vyksta didieji sporto festivaliai, į vaikams netradicines sporto erdves sutraukiančius šimtus darželinukų, juos ugdančius pedagogus ir visus juos palaikančius tėvelius. Į šiuos renginius vaikus pasveikinti atvykę mūsų profesionalūs sportininkai ne kartą įsitikino, kiek daug pozityvios energijos ir nepamirštamų įspūdžių vaikai išsiveža namo, – džiaugiasi D. Gudzinevičiūtė.
– Projektas jau gyvuoja 10 metų. Dar keleri metai ir pirmieji mūsų žaidynių čempionai bus abiturientais. To mes ir siekiame – kad nuo pat mažų dienų mūsų vaikai sportuotų, o tada bus didelė tikimybė, kad sportas juos lydės visą gyvenimą.”
LTMŽ taip pat vykdo Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA), kurios prezidentę, fizinio aktyvumo ekspertę Audronę Vizbarienę, vis dar stebina jau dešimtį metų vykstančio projekto rezultatai.
„Šimtai tūkstančių laimingų vaikų, du kartus tiek už jų pasiekimus besidžiaugančių tėvelių, ir tūkstančiai ikimokyklinio ugdymo mokytojų – štai tiek mes sukūrėme per 10 metų!” – sako RIUKKPA prezidentė A. Vizbarienė. – Mums, žaidynių organizatoriams, labai smagu matyti tiek linksmai nusiteikusių vaikų, kurie finalinio etapo metu buvo pasiruošę garbingai varžytis ir draugauti.“
Šiemet projekto finalinio etapo metu iš viso buvo įgyvendinti 5 didieji festivaliai – Kaune, Jonavoje, Panevėžyje, Vilniuje ir Palangoje. LTMŽ finalinio etapo metu Palangoje visos komandos buvo apdovanotos taurėmis, visi mažieji sportininkai – medaliais, diplomais bei organizatorių dovanomis.
Sausio–kovo mėnesiais vyko LTMŽ pirmasis etapas, kurio metu daugiau kaip 50 tūkst. ikimokyklinukų iš 60 Lietuvos savivaldybių, dalyvavo virtualiuose fizinio aktyvumo užsiėmimuose. Šiais metais mažieji žaidynių dalyviai buvo kviečiami išbandyti aštuonis skirtingus virtualius fizinio aktyvumo užsiėmimus: magiškąjį futbolą, plaukimą, orientavimosi sportą, boksą, gimnastiką, kosminį krepšinį, lengvąją atletiką bei karatė.
Visą balandžio mėnesį Lietuvos mažųjų žaidynių (LTMŽ) projekto dalyvės – ikimokyklinio ugdymo įstaigos – buvo kviečiamos organizuoti mažuosius festivalius po savo stogu. Antrasis etapas finišavo 446 festivaliais visoje Lietuvoje, 60-yje savivaldybių. Pedagogų pasidalintos fotografijos liudija, kad per šalį nuvilnijo galinga sporto banga – į mažųjų festivalių veiklas įsitraukė daugiau nei 50 tūkst. darželinukų.
Šio etapo tikslas – įtraukti vaikus į fizines veiklas jiems pažįstamoje aplinkoje, sukurti pozityvią atmosferą. Ikimokyklinio ugdymo pedagogai pastebi, kad tai žaidynių dalyviams teigia daug džiaugsmo ir – svarbiausia – skatina pamilti fizinį aktyvumą.
Projektą globoja pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Organizuoja – LTOK ir RIUKKPA, finansuojama LTOK lėšomis.