Jungtinių Tautų ekspertė pribloškė ukrainiečius: „Daliai rusų karių reikėtų leisti dalyvauti olimpiadoje“
TOK tarybos susirinkimas | Scanpix nuotr.
Jungtinių Tautų ekspertė Alexandra Xanthaki, patarinėjanti tarptautiniam olimpiniam komitetui (TOK), savo pareiškimu neseniai pribloškė Ukrainos atletus.
„Nemanau, kad būtų teisinga drausti žaidynėse dalyvauti visiems rusų kariams. Tai būtų diskriminacija. Anksčiau esame turėję daug atletų iš kitų valstybių, kurie irgi aktyviai dalyvaudavo karinėse operacijose ir jiems niekas nedrausdavo startuoti žaidynėse.
Kita vertus, jei sportininkas yra pripažįstamas kaltu dėl karo nusikaltimų, tada jis automatiškai turi prarasti teisę dalyvauti žaidynėse. Galima jiems atimti teisę dalyvauti žaidynėse ir už karo propagandos skleidimą, bet kiekvienas toks atvejis turi būti vertinamas individualiai“, - rėžė A.Xanthaki, kurios pareiškimams neva pritarė daugelis Pietų pusrutulio valstybių atletų.
These people make you sick. Alexandra Xanthaki, the UN special rapporteur for cultural rights, said Russian soldiers who've fought in #Ukraine should be allowed to compete at the @Paris2024 #Olympic Games – as long as they've not committed war crimes. https://t.co/Dfmme8Rd6s pic.twitter.com/RdG8RovD2T
— Glasnost Gone (@GlasnostGone) March 27, 2023
A United Nations expert advising the IOC has provoked outrage by claiming that Russian soldiers who have fought in Ukraine should be allowed to compete at the Paris 2024 Games – as long as they have not committed war crimes
— Guardian sport (@guardian_sport) March 27, 2023
By @seaningle https://t.co/5GDX8rlrtj #UkraineRussiaWar
Tokius žodžius išgirdęs Ukrainos skeletonininkas Vladyslavas Heraskevyčius buvo priblokštas: „Jos komentarai nuskambėjo kiek beprotiškai. Sprendžiant iš tų klausimų, kokių ji vėliau sulaukė, akivaizdu, kad ir kiti buvo šokiruoti jos pareiškimų bei noro įleisti rusus į varžybas, nepaisant jų pradėto neteisėto karo. Kai ji sulaukė klausimo apie propagandą, pasakė, kad olimpiadą mėgstantys rusai bus nusivylę, jei žaidynėse pamatys savo sportininkus po neutralia vėliava. Panašu, kad tos ekspertės žinios apie sportą yra gana ribotos, nes rusai po neutralia vėliava jau varžėsi trijose olimpinėse žaidynėse“.
TOK jau šią savaitę turėtų apsispręsti, ar leisti rusams bei baltarusiams dalyvauti 2024 m. Paryžiaus olimpiadoje kaip neutraliems atletams. Tendencijos yra išties neraminančios, nes TOK prezidentas Thomas Bachas kantriai aiškina, kad sportininkai negali būti išmesti iš varžybų vien dėl turimo paso bei pateikia pavyzdžius iš tų sporto šakų, kurios iki šiol įsileidžia šalių agresorių sportininkus.
„Mes praktiškai kiekvieną dieną tarptautinėse varžybose matome rusų ir baltarusių sportininkus. Daugiausiai tai matome tenise, šiek tiek – dviračių sporte, stalo tenise. Įvairiose ledo ritulio, rankinio, futbolo lygose irgi yra daug žaidėjų iš šių šalių. Vien dėl jų turimo paso kažkokių incidentų dėl saugumo nekilo“, - aiškino Th.Bachas.
Lenkijos užsienio reikalų ministerija kartu su Lietuva, Latvija, Estija ir Didžiąja Britanija išplatino bendrą pranešimą, kuriame pažymėjo, kad dabar ne laikas svarstyti apie rusų ir baltarusių sugrąžinimą į varžybas ir kad reikėtų tęsti dabar galiojančias sankcijas.
TOK taip pat sulaukė daugiau nei 300 elitinių fechtuotojų laiško, kuriame TOK yra raginamas nedaryti „katastrofiškos klaidos“ ir neleisti rusams ir baltarusiams dalyvauti varžybose. Panašų pranešimą išplatino ir elitinių Vokietijos sportininkų grupė – „Athleten Deutschland“. Pažymima, kad kalbėti apie rusų ir baltarusių sugrąžinimą į varžybas bus galima tik tada, kai rusai nutrauks karo veiksmus ir išves visus savo karius iš Ukrainos teritorijos.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.