Savo mėgstamos distancijos bėgti nebegalinti C.Semenya grįžo į pasaulio čempionatą: lyderėms pralaimėjo beveik minutę
Caster Semenya | Scanpix nuotr.
Judžine (JAV) vykstančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate sau vis dar neįprastą – 5000 m distanciją – bėgo žymi Pietų Afrikos Respublikos sportininkė Caster Semenya.
31-erių afrikietė nebuvo iškovojusi kelialapio į čempionatą, bet kai iš jo pasitraukė kai kurios sportininkės, C.Semenya buvo pakviesta užimti vieną iš laisvų vietų. Afrikietė 5000 m atranką baigė per 15 min. 46 min. 12 sek. ir užėmė 28-ą vietą. Nuo lyderių ji atsiliko beveik 54 sek.
„Man didelis pasiekimas yra vien čia bėgti ir finišuoti. Vis dar mokausi, kaip reikia greičiau nubėgti 5 km. Šiandien bėgti buvo labai karšta. Stengiausi palaikyti varžovių tempą, bet nepajėgiau to padaryti“, - sakė C.Semenya.
Afrikietė anksčiau dominavo 800 m distancijoje. Ji 2012 m. ir 2016 m. laimėjo olimpiadą, o 2009 m., 2011 m. ir 2017 m. – pasaulio čempionatą. Visgi, nuo 2019 m. ji nebegali bėgti 800 m distancijos dėl sugriežtėjusių reikalavimų, reglamentuojančių sportininkių testosterono lygį. Teigiama, kad C.Semenya turi interlytiškumo požymių – jos organizme testosterono lygis yra didesnis, nei įprastai būna pas moteris. C.Semenya kurį laiką vartojo specialius preparatus, kad dirbtinai sumažintų testosterono lygį ir galėtų startuoti 800 m distancijoje.
Šiuo metu griežti apribojimai taikomi distancijose nuo 400 m iki 1 mylios (1,61 km). C.Semenya galėjo rinktis pereiti į sprintą arba į ilguosius nuotolius. Ji pasirinko antrąjį variantą, bet nieko nuostabaus, kad kol kas jos rezultatai yra toli nuo elitinių sportininkių.
Tarptautinė lengvosios atletikos federacija jau artimiausiu metu ruošiasi peržiūrėti esamas taisykles, tačiau nemanoma, kad C.Semenyai bus sugrąžinta teisė bėgti 800 m. Netgi priešingai, taisyklės gali tapti dar griežtesnės.
„Mūsų sporte dalyviai yra skirstomi pagal dvi kategorijas: amžių ir lytį. Mums nesinori, kad olimpiniai čempionai varžytųsi su 14-mečiais ir pan., todėl įvedame amžiaus apribojimus. Skirstymas pagal lytį irgi yra būtinas, nes kitu atveju nė viena moteris nelaimėtų lengvosios atletikos varžybų. Mes nesiruošiame elgtis taip, kaip mums siūlo antrarūšiai sociologai. Mes girdime mokslininkų balsą. Jie mums sako, kad testosterono lygis sporto varžybose yra esminis faktorius. Į tai mes ir atsižvelgiame. Jei mokslas įrodys, kad testosterono lygis gali turėtų lemiamos įtakos ir kitose rungtyse, tuomet reglamentas gali būti pakeistas. Supraskite, kad mes nesame nusistatę nei prieš kokį nors konkretų žmogų, nei prieš konkrečią valstybę ar žemyną. Mes tik norime sąžiningų varžybų visiems“, - pasakojo pasaulio lengvosios atletikos federacijos prezidentas Sebastianas Coe.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.