Olimpinį auksą iškovojęs švedas: „Buvo siaubinga patikėti olimpines žaidynes Kinijai“
Nilsas van der Poelis | Scanpix nuotr.
25-erių metų greitojo čiuožimo varžybų aukso medalį Pekino olimpinėse žaidynėse iškovojęs švedas Nilsas van der Poelis sugrįžo į gimtinę, kur papasakojo savo patirtį Kinijoje.
Sportininkas „Sportbladet“ sakė, kad patyrė „labai gražią patirtį užkulisiuose“, tačiau sprendimas suteikti teisę Pekinui rengti olimpines žaidynes buvo „siaubingas.
„Olimpinis kaimelis buvo labai gražus. Kinai, kuriuos sutikau, buvo be galo nuostabūs“, – sakė N.van de Poelis. „Olimpinės žaidynės reiškia daug, tai fantastiškas sporto renginys, kuriame susivienija visas pasaulis ir visos tautos. Tačiau taip elgėsi ir Hitleris prieš įsiverždamas į Lenkiją, o Rusija – prieš įsiverždama į Ukrainą.
Manau, kad labai neatsakinga duoti olimpines žaidynes šaliai, kuri taip akivaizdžiai pažeidžia žmogaus teises, kaip tai daro Kinijos rėžimas“.
Daugelis vyriausybių, įskaitant ir JAV, kaltino Kiniją vykdant genocidą Sindziange prieš etnines mažumas. Apskaičiuota, kad 1 mln. Žmonių buvo laikomi dideliuose sulaikymo ir perauklėjimo centruose, o dauguma gyventojų patyrė religinio ir kultūrinio slopinimo veiksmus.
Kelios žmogaus teisių ir teisinės grupės teigė, kad Kinijos veiksmai prilygsta žmogiškumo nusikaltimui. Pekinas neigia visus kaltinimus žmogaus teisių pažeidimams ir teigia, kad jų politika yra kovoti su terorizmu ir skurdu.
Žmogaus teisių grupės ragino vyriausybes ir rėmėjus boikotuoti žiemos olimpinės žaidynes, o kelios šalys, tarp kurių JAV, Didžioji Britanija ir Australija, surengė diplomatinį boikotą.
Žmogaus teisių gynėjai perspėjo sportininkus dėl pareiškimų, dalyvaujant Pekino žaidynėse. JAV slidininkas ir buvęs olimpietis Noah Hoffmanas sakė, kad sportininkai turi galingą platformą, tačiau patarė jiems Pekine tylėti: „Jie galės kalbėti, kai sugrįš“.
Kinijos vyriausybė ir olimpiniai pareigūnai reikalavo, kad žaidynės būtų laisvos nuo politikos, tačiau antradienį spaudos konferencijoje komiteto atstovo Yano JIarongo buvo paklausta apie žmonių teises. Jis atmetė bet kokius žmogaus teisių pažeidimus ir melu vadino kalbas apie etninių mažumų genocidą bei tvirtino, kad Taivanas yra Kinijos dalis.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.