Didžiausias skandalas Pekine: 4 rusų čiuožėjai praleido treniruotę, šalies žurnalistas prabilo apie marihuaną
Rusijos olimpinio komiteto čiuožėjai | Scanpix nuotr.
Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) pranešė, kad Pekino olimpinių žaidynių komandinio dailiojo čiuožimo varžybų medalių ceremonija buvo atidėta dėl tebesitęsiančių teisinių problemų, galinčių turėti įtakos medalininkams. Antradienį Rusijos olimpiniam komitetui (ROC) turėjo būti įteikti aukso, JAV – sidabro, o Japonijai – bronzos medaliai, tačiau tai neįvyko, kaip buvo planuota.
Iš pradžių manyta, kad ceremonija atidėta dėl teigiamo JAV čiuožėjo Vincento Zhou covid-19 testo. Spėliota, kad organizatoriai nenori rizikuoti kitų čiuožėjų sveikata, todėl ir nukėlė apdovanojimų ceremoniją. Visgi, vėliau pasirodė skandalinga informacija apie vieną galimą teigiamą ROC atstovo arba atstovės dopingo testą. Jei ši informacija pasitvirtintų, iš rusų galėtų būti atimtas komandinių varžybų auksas.
Pekine kol kas tik spėliojama, kas slypi už pasklidusių gandų ir kuris čiuožėjas galėjo įkliūti dopingo kontrolieriams. „USA Today“ žurnalistas Tomas Shadas bandė prisikviesti Viktoriją Siniciną su Nikita Kacalapovu į specialią zoną, tačiau abu čiuožėjai atsisakė bendrauti su žurnalistais. Tiesa, jie ir anksčiau nebendraudavo su žurnalistais, todėl tai nebūtinai susiję su dopingo vartojimu.
Pranešama, kad pastarąją treniruotę Pekine praleido net 4 ROC čiuožėjai: Markas Kondratiukas, Kamila Valijeva, Anastasija Mišina ir Aleksandras Galliamovas. Jei K.Valijevos sprendimas nestebina, nes jos startas dar negreit, tai M.Kondratiukas jau ketvirtadienį turėtų startuoti vyrų laisvojoje programoje.
„Viskas vyksta pagal planą. Mes būsime pasiruošę laisvajai programai“, - tikino M.Kondratiuko trenerė Svetlana Sokolovskaja.
Vėliau Rusijos žiniasklaidoje ėmė sklisti informacija, kad vieno iš čiuožėjų organizme galimai buvo rastas ne dopingas, o...marihuana. Tai paskelbė „Match TV“ žurnalistas Sergejus Lisinas.
„Nemažai žmonių man rašinėja, kad tai – marihuana. Sankcijos dėl jos vartojimo neseniai buvo sušvelnintos, tačiau jei testas buvo atliktas varžybų metu, tai rezultatai vis tiek būtų anuliuoti. Negana to, jei marihuana buvo įsivežta į Kiniją ir ten surūkyta, tai užtrauktų ir baudžiamąją atsakomybę“, - rašė S.Lisinas.
Visgi, „Telegram“ kanalas „Arena“ skelbia, kad teigiamas dopingo testas buvo gautas ne dėl marihuanos.
Klausimų kelia ir tarptautinės antidopingo agentūros (WADA) reglamentas. „Eurosport“ teigia, kad komandinių sporto šakų rezultatai anuliuojami tik tada, jei 2 vienos šalies sportininkai pagaunami dėl dopingo vartojimo. Visgi, komandinės dailiojo čiuožimo varžybos ne visai gali būti vadinamos komandine sporto šaka. Manoma, kad dėl šio teisinio niuanso WADA, TOK ir tarptautinė čiuožimo sąjunga (ISU) dabar ir sprendžia, ko reikėtų imtis.
Rusijos Dūmos deputatas Dmitrijus Sviščiovas pareiškė, kad į gandus reaguoti neverta ir reikia laukti oficialios informacijos iš ROC arba ISU. Jis neatmeta tikimybės, kad pasklidę gandai gali būti klaidingi.
Tuo tarpu Pjongčango olimpinis vicečempionas Aleksandras Enbertas pažymėjo nesuprantantis, kuo dopingas galėtų padėti čiuožėjams: „Čia fizinis krūvis nėra toks didelis, kaip kai kuriose kitose sporto šakose. Niekas maratonų čia nebėga. Dailiajame čiuožime svarbiausia technika ir aš nežinau, kaip dopingas galėtų ją pagerinti. Aš pasitikiu mūsų šalies sportininkais, jie nuolat prižiūrimi ir tikrinami. Pats prieš Pjongčango olimpiadą pridaviau gal 8 dopingo testus, todėl neįsivaizduoju, kaip kažkas su teigiamu testu galėjo gauti leidimą startuoti olimpiadoje“.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.