Cenzūra Pekino olimpiadoje: JAV sportininkams patariama vengti aštrių temų, specialioje programėlėje – daug saugumo spragų
Pekino olimpiada | Scanpix nuotr.
Vis labiau artėjant Pekino olimpiadai, JAV slidininkas Noah Hoffmanas pripažino, jog nerimauja dėl tautiečių saugumo žaidynių metu, jei jie prabiltų apie kurią nors aštrią temą, tokią kaip uigūrų padėtis Kinijoje.
„Sportininkams įprastai sudaromos visos sąlygos pasisakyti svarbiais klausimais ir atkreipti dėmesį į reikšmingus dalykus, tačiau dabar mano komandos draugai yra raginami vengti pasisakymų aštriomis temomis. Gaila, kad patys sportininkai neturi žodžio, renkantis, kur vyks kitos olimpinės žaidynės. Mes negalime boikotuoti olimpiados, nes nuo žaidynių priklauso mūsų karjera. Tu negali būti tarptautinio lygio slidininkas, jei nestartuosi olimpiadoje. Nuo to priklauso tavo reitingas, rėmimas ir t.t. Esu sunerimęs dėl komandos draugų, kurie vyks į Kiniją. Ten nebus užtikrinamas skaitmeninis privatumas, nebus leidžiama laisvai pasisakyti įvairiomis temomis. Tikiuosi, kad tautiečiai žaidynių metu tylės, nes kitu atveju juos persekios Kinijos valdžios organai ir jiems grės bausmės iš tarptautinio olimpinio komiteto“, - sakė N.Noffmanas.
Tuo tarpu „Global Athlete“ generalinis direktorius Robas Koehleris kreipėsi į tarptautinį olimpinį komitetą su prašymu palaikyti žmogaus teisių klausimus keliančius sportininkus.
„Reikalavimas sportininkams tylėti yra visiškai absurdiškas. Tarptautinis olimpinis komitetas kažkodėl į tai dar nesureagavo ir nepatikino, kad palaikys sportininkus. Nesuprantama ir tai, kodėl tyli olimpiados rėmėjai. Jie sukiša milijardus dolerių į žaidynes, bet kažkodėl ignoruoja visas problemas. Rėmėjams reikia išreikšti griežtą poziciją ir paremti sportininkus“, - sakė R.Koehleris.
Vienoje iš Toronto (Kanada) laboratorijų neseniai buvo atliktas Pekino olimpiadai sukurtos specialios programėlės vertinamas. Jos naudojimas bus privalomas visiems žaidynių dalyviams ir joje, anot, kanadiečių yra gausu saugumo spragų. Sportininkai šioje programėlėje talpins asmens duomenis, tokius kaip medicininė sveikatos istorija, kelionių istorija ir pan. Nerimaujama, kad tie duomenys taps lengvai prieinami programišiams.
Taip pat pažymima, kad įdiegus šią programėlę, telefone gali būti aktyvuoti cenzūros mechanizmai, uždrausiantys politiškai jautrius terminus apie Kiniją. Štai britų olimpinė asociacija jau pranešė, kad siūlo sportininkams gerai pagalvoti, ar verta vykti į žaidynes su asmeniniais telefonais, iš kurių gali būti nutekinta svarbi informacija. Asociacija sportininkams žaidynių metu žada paruošti laikinus telefonus, kurie, pasibaigus olimpiadai, būtų nebenaudojami.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.