Pasaulio šachmatų čempionato finale – paslėptas Rusijos pavadinimas ir superkompiuterio pagalbos sulaukęs J.Nepomniaščij VIDEO
Janas Nepomniaščij ir Magnusas Carlsenas | Scanpix nuotr.
Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai) šeštadienį tęsėsi 2021 m. pasaulio šachmatų čempionato finalas, kuriame susitinka titulą ginantis 30-metis norvegas Magnusas Carlsenas (ELO-2855) ir 31-erių rusas Janas Nepomniaščij (ELO-2782)
Antroji partija, kurioje baltosiomis figūromis žaidė M.Carlsenas, baigėsi lygiosiomis, tad bendras rezultatas tapo 1:1. Lygiosios paskelbtos po 58-ojo juodųjų ėjimo.
„Vieną klaidą gerai prisimenu, paaukojau per daug figūrų. Tada stengiausi atsilaikyti ir išvengti pralaimėjimo. Vėliau situacija lentoje buvo labai įdomi. Bandžiau rasti kažkokią pergalingą strategiją, bet man nepavyko“, - sakė M.Carlsenas.
J.Nepomniaščij pasaulio čempionato finale dėl WADA sankcijų turi atstovauti ne Rusijai, o Rusijos šachmatų federacijai. Beje, prieš pirmąją partiją buvo kilęs nedidelis nesusipratimas. Šalia sportininkų tradiciškai yra priklijuotos vėliavos, tačiau oficialūs Rusijos simboliai pasaulio čempionate yra draudžiami. Iš pradžių prieš J.Nepomniaščij vardo buvo priklijuota pilna Rusijos šachmatų federacijos vėliava, tačiau joje yra žodis Rusija. WADA likus kelioms valandoms iki pirmosios partijos pradžios įspėjo tarptautinę šachmatų federaciją (FIDE) ir liepė jai pakeisti vėliavą, kad joje liktų tik Rusijos šachmatų federacijos logotipas ir jos santrumpa. Galiausiai toks nurodymas buvo įgyvendintas.
Beje, J.Nepomniaščij patikino, kad finalui pasiruošti jam padėjo superkompiuteris Maskvoje: „Tai tikrai nesumenkins mano šansų. Tas superkompiuteris yra ypatingai galingas. Ten surinkta gausybė duomenų mokslinei analizei. Visi elitiniai žaidėjai naudojasi superkompiuteriais, bet visada geriau naudotis superkompiuteriu, kuris tau išanalizuos 500 mln. galimų situacijų, o ne 100 mln.“.
M.Carlsenas 16-uoju pasaulio čempionu tapo dar 2013 m. ir nuo tada sėkmingai gina savo titulą. Norvegas 2013 m. ir 2014 m. įveikė indą Viswanathaną Anandą, 2016 m. pranoko rusą Sergejų Karjakiną, o 2018 m. – amerikietį Fabiano Caruaną.
J.Nepomniaščij teisę kovoti dėl pasaulio čempiono titulo pelnė 2021 m. pasibaigusiame FIDE Kandidatų turnyre. Ten rusas surinko 8,5 tšk. ir aplenkė 7 elitinius šachmatininkus.
Pasaulio čempionato finale žaidėjų laukia 14 klasikinių partijų. Jei po jų rezultatas bus lygus, tada bus žaidžiamos 4 greitųjų šachmatų partijos. Jei rezultatas liks lygus, tada bus žaidžiama iki 5 mini turnyrų pagal „žaibo“ šachmatų taisykles. Kiekvieną mini turnyrą sudarytų po 2 partijas. Jei nė vienam žaidėjui nepavyktų laimėti nors vieno mini turnyro, tada viską užbaigtų vadinamasis „Armagedono“ mačas.
Pasaulio čempionato finalo prizų fondą sudaro 2 mln. eurų. Nugalėtojui atiteks 60 proc. šios sumos, o pralaimėtojui – 40 proc. Tiesa, jei po 14 partijų rezultatas bus lygus ir reikės papildomų partijų, tuomet nugalėtojas gaus 55 proc. fondo, o pralaimėtojas – 45 proc.
Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.